| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy są opodatkowane świadczenia dla rodziny i alimenty dla osoby dorosłej

Czy są opodatkowane świadczenia dla rodziny i alimenty dla osoby dorosłej

Czy są opodatkowane przyznane przez sąd świadczenia tytułem zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego do momentu uzyskania rozwodu? Jak są opodatkowane alimenty po rozwodzie?

Świadczenia przyznane przez sąd są świadczeniami na zaspokojenie rodziny, o których mowa w art. 28 w związku z art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza ich z opodatkowania.

Jednak przyjąć należy, że opodatkowaniu podlegają jedynie te świadczenia, które wypłacane są na ręce drugiego małżonka po zupełnym ustaniu pożycia.

Gdy małżonkowie pozostają nadal w związku małżeńskim, wynagrodzenie za pracę przypadające jednemu z małżonków, wypłacone w części do rąk drugiego małżonka, nie jest dla tego drugiego małżonka przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 updof. Stanowi jedynie przesunięcie środków majątkowych w ramach tej samej wspólności.



Wobec braku ustania małżeństwa, orzeczenia separacji i rozdzielności majątkowej wypłacone drugiemu małżonkowi na zaspokojenie potrzeb życiowych rodziny świadczenie należy traktować jako wspólny dorobek małżonków.



Takie stanowisko zaprezentował również NSA w wyroku z dnia 18 stycznia 2007r. uznając, iż świadczenie przyznawane przez sąd cywilny w trakcie postępowania rozwodowego jako zabezpieczenie pozwu o alimenty nie jest opodatkowane (II FSK 159/06). Właściwa jest wykładnia, zgodnie z którą świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny nie należy utożsamiać ze świadczeniami alimentacyjnymi. Na różnice między tymi świadczeniami wskazał m.in. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 grudnia 1987r. (III CZP 91/86).



Tak również interpretują tą kwestię organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 25 czerwca 2007 r., nr PF-I/4180-0013/07/JK.



Natomiast świadczenie alimentacyjne orzeczone w stosunku do Podatniczki po orzeczeniu rozwodu, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznane winno zostać za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i podlegać opodatkowaniu według zasad ogólnych.



Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są przychody z innych źródeł, do których zalicza się m.in. alimenty.

Zwolnione z podatku dochodowego są alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny.

Zwolnione z podatku są także zasądzone przez sąd alimenty na rzecz innych osób (m.in. na rzecz byłych małżonków) - do wysokości nieprzekraczającej 700 zł miesięcznie.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »