| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Komu przysługuje zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej

Komu przysługuje zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej

W ośrodku pomocy społecznej uzyskałam informację, że jako osoba pobierająca świadczenia z pomocy społecznej mam prawo skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Czy to prawda, że od 2015 r. taka porada jest dla mnie zwolniona z podatku dochodowego?

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. zwolniona z PIT jest wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej otrzymanej przez osobę pobierającą świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny przyznane decyzją administracyjną tej osobie.

Aby zastosowanie zwolnienia było możliwe, konieczne jest udokumentowanie statusu osoby niezamożnej. Osoba niezamożna korzystająca z bezpłatnej porady prawnej będzie zobowiązana do złożenia świadczeniodaw­cy oświadczenia o pobieraniu świadczeń z pomocy społecznej albo zasiłku rodzinnego, podając swoje dane identyfikacyjne: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz numer decyzji przyznającej świadczenie.

Zwolnienie to wprowadza pkt 117a dodany do art. 21 ust. 1 updof, a wskazane wyżej warunki korzystania ze zwolnienia precyzuje dodany do art. 21 ust. 34 updof.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Należy podkreślić, że nowe zwolnienie nie wpływa na możliwość korzystania ze zwolnienia świadczenia w po­staci nieodpłatnej pomocy prawnej o jednorazowej wartości nieprzekraczającej 200 zł, świadczonej w związku z promocją bądź reklamą świadczeniodawcy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a updof.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 117a i ust. 34 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 3 pkt 4 lit. a) tiret drugie i lit. b) ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK