| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Komu przysługuje zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej

Komu przysługuje zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej

W ośrodku pomocy społecznej uzyskałam informację, że jako osoba pobierająca świadczenia z pomocy społecznej mam prawo skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Czy to prawda, że od 2015 r. taka porada jest dla mnie zwolniona z podatku dochodowego?

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. zwolniona z PIT jest wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej otrzymanej przez osobę pobierającą świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny przyznane decyzją administracyjną tej osobie.

Aby zastosowanie zwolnienia było możliwe, konieczne jest udokumentowanie statusu osoby niezamożnej. Osoba niezamożna korzystająca z bezpłatnej porady prawnej będzie zobowiązana do złożenia świadczeniodaw­cy oświadczenia o pobieraniu świadczeń z pomocy społecznej albo zasiłku rodzinnego, podając swoje dane identyfikacyjne: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz numer decyzji przyznającej świadczenie.

Zwolnienie to wprowadza pkt 117a dodany do art. 21 ust. 1 updof, a wskazane wyżej warunki korzystania ze zwolnienia precyzuje dodany do art. 21 ust. 34 updof.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Należy podkreślić, że nowe zwolnienie nie wpływa na możliwość korzystania ze zwolnienia świadczenia w po­staci nieodpłatnej pomocy prawnej o jednorazowej wartości nieprzekraczającej 200 zł, świadczonej w związku z promocją bądź reklamą świadczeniodawcy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a updof.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 117a i ust. 34 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 3 pkt 4 lit. a) tiret drugie i lit. b) ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK