| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy pieniądze otrzymane wskutek skargi na przewlekłość postępowania są zwolnione z PIT

Czy pieniądze otrzymane wskutek skargi na przewlekłość postępowania są zwolnione z PIT

Jestem stroną procesu sądowego. Moja sprawa toczy się w sądzie już od kilkunastu lat. W końcu złożyłam skargę na przewlekłość postępowania sądowego i z tego tytułu została mi przyznana przez sąd rozpatrujący skargę określona suma pieniężna od Skarbu Państwa. Czy otrzymane przeze mnie pieniądze podlegają opodatkowaniu PIT?

Nie. Od 4 października 2014 r., tj. od dnia wejścia w życie dodanego do art. 21 ust. 1 updof pkt 3e, wolne od po­datku są sumy pieniężne, o których mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na narusze­nie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. Nr 179, poz. 1843 z późn.zm.). Z przepisów tej ustawy wynika, że jeśli sąd uwzględni skargę strony, której prawo do:

  • rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone na skutek działania lub bezczynności sądu lub prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie przygotowawcze,
  • bądź gdy na skutek działania lub bezczynności sądu albo komornika sądowego doszło do naruszenia prawa strony do przeprowadzenia i zakończenia bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy egzekucyjnej lub innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego,
  • to na żądanie skarżącego sąd przyznaje od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postę­powania prowadzonego przez komornika - od komornika, sumę pieniężną w wysokości od 2000 złotych do 20 000 złotych.

Zatem wypłacona Pani suma pieniężna uzyskana wskutek uwzględnienia skargi na przewlekłość postępowa­nia sądowego, zgodnie z dodanym do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nowym zwolnieniem, nie podlega opodatkowaniu PIT.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 3e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. b) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1, art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowa­niu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. Nr 179, poz. 1843 i z 2009 r. Nr 61, poz. 498)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »