| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zwolnienie z PIT wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu - od kiedy przysługuje

Zwolnienie z PIT wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu - od kiedy przysługuje

Jestem właścicielem nieruchomości, na której w drodze orzeczenia sądu została ustanowiona służebność przesyłu. Otrzymałem wynagrodzenie za ustanowienie tej służebności. Czy kwota tego wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Słyszałem, że fiskus domaga się podatku od takich wynagrodzeń. Czy tak faktycznie jest?

Otrzymana przez Pana kwota wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Obecnie ma do niej zastosowanie zwolnienie z podatku zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 120a updof, dodanym ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. Zgodnie z treścią tego przepisu wolne od podatku jest wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Zmiana ta weszła w życie od 4 października 2014 r. i od tej daty stanowi podstawę prawną zwolnienia z PIT kwot otrzymywanych przez właścicieli nieruchomości obciążonych tą służebnością.

Należy zauważyć, że przed wprowadzeniem do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osobnego zwolnienia kwestia stosowania zwolnienia z PIT do wynagrodzeń otrzymywanych za ustanowienie służebności przesyłu nie była oczywista dla fiskusa. Organy podatkowe uznawały, że ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia z opodatkowania tego rodzaju kwot i domagały się zapłaty podatku od otrzymanych przez właścicieli nierucho­mości wynagrodzeń. Stanowisko takie zaprezentował Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 10 lipca 2013 r. (nr DD3/033/101/CRS/13/RWPD-48186/RD-70020/13), wyjaśniając, że zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do wynagrodzenia z tytułu ustanowienia słu­żebności przesyłu. Jego zdaniem bowiem, ustawa o PIT zwalniała z podatku tylko wynagrodzenie za ustanowie­nie służebności gruntowej. Natomiast wynagrodzenie za służebność przesyłu, jako odrębny rodzaj wynagrodze­nia, nie mieści się w zakresie tego zwolnienia i dlatego podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli przy zastosowaniu skali podatkowej.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Z tym stanowiskiem fiskusa nie zgadzały się jednak sądy administracyjne. Odmienny pogląd zaprezentował NSA m.in. w wyroku z 26 listopada 2013 r. (sygn. akt II FSK 3050). Sąd stwierdził w nim, że zastąpienie w sferze cywilistycznej służebności gruntowej służebnością przesyłu ustanawianą w związku z budową lub użytkowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, nie zmieniło ani celu ani treści tych służebności. Trudno jest przyjąć, żeby wprowadzeniu nowego rozwiązania na gruncie prawa cywilnego towarzyszyło założenie i zamiar ustawodaw­cy dokonania modyfikacji w systemie zwolnień podatkowych. Sąd uznał więc, że zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a) ustawy o PIT, odnosi się do ustanawianych służebności przesyłu. Takie samo stano­wisko odnośnie do zwolnienia z PIT wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu NSA zaprezentował również w wyrokach: z 25 czerwca 2013 r. sygn. akt II FSK 2131/11, z 1 czerwca 2011 r. sygn. akt II FSK 88/10 oraz z 29 września 2011 r. sygn. akt II FSK 654/10.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »