| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Polisolokaty opodatkowane PIT

Polisolokaty opodatkowane PIT

Zamierzam w tym roku zawrzeć polisę ubezpieczeniową na życie i dożycie w jednym z towarzystw oferujących takie ubezpieczenia. Z warunków tej polisy, które mi przedstawiono, wynika że świadczenie, które w przyszłości otrzymam od zakładu ubezpieczeń będzie ustalane w zależności od wartości wskazanego w polisie indeksu (tzw. polisolokata). Agent uprzedził mnie, że od 2015 r. taki dochód został objęty opodatkowaniem PIT. Czy to oznacza, że otrzymane przeze mnie świadczenie z tej polisy od zakładu ubezpieczeń w tej części będzie opodatkowane?

Tak. W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie od 18 października 2014 r. wyłączono ze zwolnienia z opodatkowania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b) updof świadczenia otrzymywane od zakładów ubezpieczeń z tytułu zawartej polisy ubezpieczenia na życie i do­życie, jeśli świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego.

Przed tą zmianą bowiem zwolnione z PIT były dochody z tzw. polisolokat. Są to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu tzw. polisolokaty były często produktem atrakcyjniejszym od lokat bankowych. Odsetki uzyskane z klasycznych lokat bankowych podlegają opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, więc inwestycja w tzw. polisolokatę pozwalała uniknąć płacenia tego podatku.

Powyższe wyłączenie ze zwolnienia skorelowano z dodaniem nowych regulacji, precyzujących sposób usta­lania dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia, zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu do­życia jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, albo innego wskaźnika.

Zgodnie z treścią dodanego do art. 24 updof nowego ust. 15a, dochodem z tytułu inwestowania składki ubez­pieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia na życie lub dożycie, zawartą na podstawie odrębnych przepi­sów, w której świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu dożycia jest:

  • ustalane na podstawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych, albo
  • równe składce ubezpieczeniowej powiększonej o określony w umowie ubezpieczenia wskaźnik - jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a składką wpłaconą do zakładu ubezpieczeń.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Z kolei dodany do art. 24 ust. 15b wskazuje dochody z tytułu umów ubezpieczenia, do których nie stosuje się przepisów art. 24 ust. 15a pkt 1 updof. Chodzi tu o umowy ubezpieczenia zawarte na podstawie odrębnych przepisów, dla których przy ustalaniu wartości rezerwy w dziale ubezpieczeń na życie jest stosowana stopa tech­niczna, o której mowa w przepisach o rachunkowości zakładów ubezpieczeń.

Należy podkreślić, że zachowano zwolnienie dla dochodów wynikających z umów, które zostały zawarte do 17 października 2014 r. W przypadku tych umów, jeżeli zostaną one zmienione lub odnowione po 31 grud­nia 2014 r., zwolnienie będzie miało zastosowanie do dochodów przypadających na okres do dnia ich zmiany lub odnowienia. Natomiast, jeżeli umowa została zawarta, zmieniona, odnowiona w okresie od 18 października do 31 grudnia 2014 r., to dochody z niej wynikające korzystały ze zwolnienia do dnia 31 grudnia 2014 r. Powyż­sze zasady zostały szczegółowo uregulowane w przepisach przejściowych - w art. 10 ustawy zmieniającej z 29 sierpnia 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b), art. 24 ust. 15a i 15b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. c) i pkt 14 lit. g), art. 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK