REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup mieszkania - sposób na zwolnienie z PIT

Zakup mieszkania, jako sposób na zwolnienie z PIT
Zakup mieszkania, jako sposób na zwolnienie z PIT

REKLAMA

REKLAMA

Potrzeba pięciu lat między zakupem a sprzedażą nieruchomości, aby uniknąć podatku dochodowego. Ale nawet ci, którzy nie odczekali takiego okresu, mogą uniknąć podatku, jeśli uzyskaną kwotę przekażą na własne cele mieszkaniowe. Z tym, że należy pamiętać, że nie każda inwestycja we własne lokum spełnia wymagania fiskusa.

Wielu podatników wie, że podatku do sprzedaży nieruchomości można uniknąć, jeśli w ciągu 2 lat wyda się je na nową nieruchomość. Tylko że czasem zapominają o tym, że ich pojmowanie „celu mieszkaniowego” nie musi być tożsame z definicją fiskusa. Niedawno pisaliśmy o parze, które pieniądze ze sprzedaży mieszkania wpłaciła w postaci części rat za inną nieruchomość, otrzymując jedynie umowę przedwstępną. Fiskus uznał, że para nie dopełniła warunków, wynikających z ustawy, a więc będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Autopromocja

Podatnik zamierza zostać lokatorem

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku podatnika, który w lipcu 2011 r. uzyskał prawo własności do lokalu. Nieruchomość tę sprzedał w październiku 2015 r., a więc w okresie krótszym niż pięć lat od chwili nabycia.

Jak poinformował we wniosku o interpretację podatkową, uzyskane środki przeznaczył na „zakup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego”. Umowa ze spółdzielnią została podpisana w marcu 2016 r.

Zdaniem podatnika, ta inwestycje spełnia kryterium postawione w przepisach podatkowych, jako że jest „wydatkiem na własne cele mieszkaniowe”. Podatnik dodał także, że przepisy dają mu możliwość wykupienia mieszkania ze spółdzielni na własność i że zamierza on skorzystać z tego rozwiązania.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez własności nie ma ulgi

Jednak odpowiedź fiskusa była negatywna. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w wykładni z 8 sierpnia 2016 r. (sygnatura ITPB4/4511-434/16/AS) stwierdziła, że spożytkowanie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na wkład mieszkaniowy, konieczny do uzyskania spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu, nie uprawnia podatnika do zwolnienia podatkowego.

Urzędnicy zacytowali przepisy, regulujące kwestie zwolnienia z podatku w razie wydatkowania środków ze sprzedaży jednej nieruchomości na zakup innej, przeznaczoną na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych podatnika. Przypomnieli także art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi, co należy rozumieć pod pojęciem „własny cel mieszkaniowy”. Kwestia spółdzielczych praw do lokalu została opisana w części tego przepisu, oznaczonej literą b. Czytamy tam, że chodzi o „nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie”.

Izba skarbowa zwróciła uwagę, że w przepisie nie ma mowy o lokatorskim spółdzielczym prawie do mieszkania. To bowiem oznacza, że właściciel tego prawa staje się po prostu jego najemcą, tymczasem przepisy podatkowe mówią o nabyciu innej nieruchomości lub udziałów w niej na własność.

Dwa lata na wykup

Urzędnicy napisali więc, że jeśli podatnik poprzestanie za inwestycji we wkład mieszkaniowy, który da mu spółdzielcze prawo lokatorskie, to będzie musiał zapłacić podatek od zysku ze sprzedaży starego mieszkania. Jeśli jednak – o czym wspomniał we wniosku – uda mu się wykupić mieszkanie na własność (czyli uzyskać albo prawo własności nowego mieszkania, albo przynajmniej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), wówczas z podatku będzie zwolniony. Pod warunkiem – jak zastrzegli urzędnicy – musi się z tym wyrobić w ciągu 2 lat od chwili sprzedaży starego mieszkania.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA