REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów z aplikacji mobilnych

Klaudia Pastuszko
Opodatkowanie dochodów z aplikacji mobilnych
Opodatkowanie dochodów z aplikacji mobilnych
ALERT MEDIA Communications Sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Dochody, które programiści uzyskują ze stworzonych przez siebie aplikacji mobilnych podlegają opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W jaki sposób rozliczyć się z fiskusem, gdy jest się twórcą aplikacji?

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Autopromocja

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) – wszelkich, za wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 21, 52, 52a, 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów, od których na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej podatek nie jest pobierany.

Miejsce położenia źródeł przychodów nie ma dla tej regulacji znaczenia. Natomiast za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej uważa się osobę, która albo posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (czyli tak zwany ośrodek interesów życiowych), albo przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Przepisy te znajdują zastosowanie po uwzględnieniu zawartych przez Rzeczpospolitą umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania. Przychody, które podatnik otrzymuje w walucie obcej przeliczane są na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego na dzień uzyskania przychodu.

Należności licencyjne

Dochody mające swoje źródło w aplikacji mobilnej należy definiować, a także rozliczać jako przychody z praw autorskich. Jeśli licencja udzielana jest podmiotowi zagranicznemu, warto w tej sytuacji prześledzić kwestię dotyczącą umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (o ile Rzeczpospolita posiada taką z państwem licencjobiorcy) pod kątem regulacji dotyczących należności licencyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Poszczególne umowy mogą zawierać odmienne regulacje zarówno przy samej definicji „należności licencyjnych”, jak i miejsca i sposobu ich rozliczenia. W prawie polskim należności licencyjne definiuje się jako przychód z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how). Definicja ta pokrywa się z w większości przypadków z definicjami umów międzynarodowych. Co do zasady są to stosunki prawne nawiązywane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego, przy zastosowaniu regulacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy prawo wolności przemysłowej.


Nie ulega wątpliwości, iż na gruncie polskich przepisów program komputerowy jest przedmiotem ochrony praw autorskich, znajdującym się w  kategorii utworów wyrażonych słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi.

Warto jednak zauważyć, iż dotyczy to jedynie sytuacji, gdy twórca udziela licencji podmiotowi, który ma daną aplikację dystrybuować. Jeśli umowa między owymi podmiotami dotyczy jedynie umożliwienia udostępniania aplikacji i jej używania, zastosowanie znajdują ogólne zasady opodatkowania.

Sposób opodatkowania

Dochód uzyskany z tytułu należności licencyjnych z aplikacji mobilnych, stanowiący przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w tym roku kalendarzowym, w którym został on uzyskany. Jeśli licencję otrzymał podmiot zagraniczny, dochód ten rozliczony powinien zostać jako dochód zagraniczny. W owej sytuacji podatnik ma obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym PIT-36, które składane jest za rok uzyskania danego dochodu, oraz załączyć formularz PIT/ZG, w której wykaże dochody z zagranicy i zapłacony od nich podatek.

W praktyce podatnicy często zastanawiają się, czy istnieje potrzeba założenia działalności gospodarczej oraz opodatkowania dochodu z omawianego tytułu w ramach jej prowadzenia. Jest to jednak zbędne, jeśli tworzenie aplikacji nie będzie wykonywane przez podatnika w sposób zorganizowany i ciągły.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA