| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Kto i kiedy może stosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Kto i kiedy może stosować 50% koszty uzyskania przychodu?

W odniesieniu do jakich umów mogą być stosowane 50% koszty uzyskania przychodu? Czy są jakieś limity przy tych kosztach? Jakie są planowane zmiany na rok 2018 odnośnie 50% kosztów uzyskania przychodu?

50% koszty uzyskania przychodu

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50% koszty uzyskania przychodu przysługują:

  1. z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego – z zastrzeżeniem ust. 9a;
  2. z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną – z zastrzeżeniem ust. 9a;
  3. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Koszty te mogą być stosowane przez osoby wykonujące zlecenie, dzieło, świadczące pracę. Nie mają natomiast do nich prawa osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Ważnym w kontekście 50% kosztów uzyskania przychodu jest art. 22 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa, że 50% koszty uzyskania przychodu w roku podatkowym nie mogą przekroczyć kwoty 42 764 zł (½ z 85 528).

Proponowane zmiany na 2018 rok

W projekcie ustawy zmieniającej pojawiły się informacje, jakoby od 2018 roku 50% koszty uzyskania przychodu miały zastosowanie do przychodów:

  1. z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
  2. z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
  3. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Nowela ustawy przewiduje uchylenie ust. 9a co dla podatnika oznacza zlikwidowanie limitu kosztów. Jak wskazałam wyżej, obecnie limit ten jest na poziomie 42 764 zł i po jego przekroczeniu twórcy nie przysługują już żadne koszty. 

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Ustawodawca ma w zamiarze usunięcie dla niektórych podatników takiego przywileju, jak koszty faktycznie poniesione. Na ten moment, jeżeli podatnik udowodni, że w roku podatkowym koszty uzyskania przychodu były wyższe niż łączne 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone zgodnie z przepisami (z zastosowaniem normy procentowej), to może rozliczyć koszty faktycznie poniesione. Od przyszłego roku nie byłoby to już możliwe.

Ustawa zmieniająca miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Co na temat 50% kosztów uzyskania przychodu podpowiada doradca podatkowy?

Autorka: Aneta Socha, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

Więcej informacji planowanych o zmianach przepisów pojawi się na bezpłatnych szkoleniach organizowanych w ramach Ogólnopolskiej Akademii inFakt!

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zdjęcia

Kto może rozliczać 50% koszty uzyskania przychodu? /shutterstock.com
Kto może rozliczać 50% koszty uzyskania przychodu? /shutterstock.com

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK