| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy karta do prywatnej lecznicy to przychód pracownika

Czy karta do prywatnej lecznicy to przychód pracownika

Mój pracodawca wykupił dla mnie pakiet usług medycznych w prywatnej lecznicy? Czy muszę zapłacić podatek od wartości tych świadczeń?

Do niedawna wszystkie wydawane przez organy podatkowe interpretacje potwierdzały, że od tego rodzaju świadczeń pracownicy muszą płacić podatek. Takie stanowisko możemy odnaleźć między innymi w piśmie Naczelnika Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, z 14 września 2007, nr 1471/DPF/415/71/2007/PP, w którym możemy przeczytać:

„(…)koszt ryczałtu ponoszonego przez Spółkę z tytułu zakupu na rzecz pracownika i członków jego rodziny, pakietu usług medycznych określonych w umowie innych niż usługi objęte medycyną pracy, wynikające z Kodeksu pracy oraz przepisów wykonawczych – stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Zatem w takiej sytuacji Spółka jako płatnik jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości takiego pakietu usług medycznych (…)”.

Jednak ostatnio niezwykle korzystne i przełomowe rozstrzygniecie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W wyroku z dnia 20 sierpnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 625/08 WSA w Warszawie stwierdził, iż pracownik nie musi płacić podatku od pakietów medycznych udostępnionych jemu i jego rodzinie przez pracodawcę.

Podstawowym argumentem WSA było to, że samo postawienie do dyspozycji pracownika nieodpłatnych świadczeń nie jest opodatkowane. W rozpatrywanej sytuacji nie został spełniony warunek otrzymania świadczenia. Przedmiotowy wyrok daje pracownikom również szanse na odzyskanie podatku pobranego przez pracodawcę od abonamentów medycznych.

Jest szansa, że przytoczone orzeczenie przyczyni się do zrewidowania przez organy podatkowe swoich dotychczasowych poglądów z korzyścią dla podatników.

- art. 12, ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.)

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »