| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane

Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane

Przedsiębiorca zgodnie z zapisami zawartej umowy handlowej, stara się od swojego nierzetelnego kontrahenta o odszkodowanie. Wreszcie, po kilkunastu miesiącach walki przed sądem, przedsiębiorca otrzymał dla siebie korzystny wyrok sądowy na podstawie, którego jego nierzetelny kontrahent ma mu zapłacić odszkodowanie. W związku z tym przedsiębiorca zastanawia się czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu PIT.

TAK

W takiej sytuacji na przedsiębiorcy będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak wynika z opisanego stanu faktycznego przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością uzyskał odszkodowanie przyznane w wyniku korzystnego dla niego wyroku sądu. Mając na uwadze powyższe, należy zwrócić uwagę na znowelizowane przepisy ustawy o PIT, w której ustawodawca z dniem 21 czerwca 2008 r. zmienił przepisy ustawy (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania otrzymanych odszkodowań.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) wolne od podatku są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż sądowe.

W związku z powyższym nie ulega wątpliwości, że w myśl znowelizowanych przepisów, odszkodowania otrzymane w wyniku zawartej umowy bądź ugody są zwolnione z podatku PIT. Tak samo należy traktować odszkodowania otrzymane na mocy wyroku sądowego. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na nowe regulacje, które jednak nie mają zastosowania do odszkodowania uzyskanego przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, który zwalnia z podatku m.in. odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podsumowując, oznacza to, że przedsiębiorca powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanego odszkodowania.

Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK