| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy sprzedaż zwróconej nieruchomości warszawskiej jest opodatkowana

Czy sprzedaż zwróconej nieruchomości warszawskiej jest opodatkowana

Moja matka była właścicielką nieruchomości położonej w Warszawie. Nieruchomość ta została przejęta przez Państwo na mocy dekretu z 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów miasta Warszawy. W marcu 2008 r. Prezydent Warszawy decyzją orzekł o ustanowieniu na moją rzecz na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do części tej nieruchomości. Czy w przypadku sprzedaży tego prawa będę musiała zapłacić podatek dochodowy ?

NIE

Oddanie przedmiotowego gruntu w użytkowanie wieczyste nie może być utożsamione ze zwrotem własności. Jest to jednak pewien substytut zwrotu własności, w sytuacji, w której ubieganie się o zwrot własności jest niemożliwe ze względu na brak do tego podstaw prawnych w dekrecie komunalizacyjnym. Ustanowienie w tej sytuacji użytkowania wieczystego, należy traktować, jako jedyne możliwe przywrócenie poprzednich stosunków własnościowych sprzed komunalizacji.

Wydanie na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta Warszawy decyzji ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz byłego właściciela lub jego następców prawnych oraz zawarcie przez Prezydenta Warszawy z byłym właścicielem lub jego spadkobiercami umowy użytkowania wieczystego gruntu warszawskiego nie może być traktowane jako nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Wobec powyższego, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania ustanowionego w trybie art. 7 tego dekretu nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, także wówczas gdy sprzedaż ta zostanie dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ustanowienie użytkowania wieczystego.

Stąd, sprzedaż przez Panią jako spadkobiercę udziału w prawie użytkowania wieczystego ustanowionego na rzecz wnioskodawcy na podstawie decyzji administracyjnych wydanych w związku z art. 7 ust. 1 i 2 dekretu z dn. 26 października 1945 r., nie będzie stanowić źródła przychodów i nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podobnie interpretują tą kwestię organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB1/415-811/08-2/EC z 1 października 2008 r.

reklama

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »