| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy należy pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty

Czy należy pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty

Prwadzę działalność gospodarczą (apteka). Przy sprzedaży niektórych leków z cenami urzędowymi i umownymi udzielam kupującym bonifikat. Bonifikata polega na obniżeniu ostatecznej kwoty do zapłaty. W raporcie dziennym z kasy fiskalnej przychód jest ewidencjonowany bez pomniejszania o bonifikaty, przy czym do kasy apteki wpływa kwota pomniejszona o bonifikaty. Czy prawidłowo postępuję pomniejszając przychód ze sprzedaży o kwotę udzielonej bonifikaty?

TAK

Zmniejszenie ceny przed sprzedażą powoduje zmniejszenie przychodu u sprzedawcy. W takiej sytuacji przychodem z działalności gospodarczej - w przedstawionej sytuacji - będzie kwota należna z tytułu sprzedaży leków, pomniejszona o udzieloną bonifikatę oraz należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z definicją zawartą w przepisie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W przypadku przedsiębiorców dokonujących sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług przychodem jest kwota uzyskana z tej sprzedaży pomniejszona o należny podatek VAT.

Warto podkreślić, iż jeżeli udzielany rabat dotyczy aktualnie sprzedawanych towarów, wtedy kwota udzielonego rabatu pomniejsza cenę towaru, a tym samym obniża przychód okresu (miesiąca), w którym nastąpiło jego udzielenie. Jeżeli natomiast jednostka udzieli bonifikaty w odniesieniu do wcześniej zrealizowanych dostaw, pomniejszeń należy dokonać w momencie realizacji tej bonifikaty.

Wynikać to może z faktu, iż sprzedawca wcześniej nie wiedział, czy odbiorca towaru z rabatu tego skorzysta. Takie stanowisko potwierdza również pismo Ministerstwa Finansów z dnia 29 października 1996 r., nr PO 4/AS-722-759/96, w którym wyjaśniono iż: "(...) Za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W związku z powyższym kwoty wynikające z zawieranych z odbiorcami kontraktów stanowią po stronie Spółki przychód należny (gdyż na dzień zawarcia kontraktu nie wiadomo jeszcze, czy odbiorca skorzysta z rabatu), natomiast w momencie realizacji rabatu Spółka ma prawo (...) pomniejszyć o kwotę rabatu przychody tego okresu, w którym został on zrealizowany

Nie zachodzi zatem konieczność korekty przychodów wstecz. Bez znaczenia pozostaje również, czy udzielone rabaty dotyczą sprzedaży dokonanej w miesiącu poprzednim, czy jeszcze w miesiącach wcześniejszych oraz, czy towary te zostały przez nabywcę sprzedane. Przykładowo, jeżeli udzielenie bonifikaty lub skonta, w odniesieniu do towaru sprzedanego w marcu miało miejsce w czerwcu, należy wówczas dokonać pomniejszenia przychodów w miesiącu, w którym rabat został udzielony, tj. w czerwcu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK