| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy jest podatek od otrzymanego odszkodowania

Czy jest podatek od otrzymanego odszkodowania

Zawarłem z moim wierzycielem ugodę przed sądem. W jej wyniku otrzymałem w październiku 2008 odszkodowanie w kwocie 30 tys. złotych. Czy i jak muszę opodatkować tą kwotę?

Nie trzeba płacić podatku od odszkodowań wynikających z ugód sądowych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są co do zasady otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Wyjątkiem od tej zasady są jednak odszkodowania wynikających z zawartych umów lub ugód. Czyli większość odszkodowań umownych i wynikających z ugód nie jest zwolniona z PIT.

Jednak od 21 czerwca 2008 r. obowiązuje zmiana art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o PIT, z której wyraźnie wynika, że odszkodowania wynikające z ugód sądowych (zawartych przed sądem) korzystają w pełni ze zwolnienia z podatku dochodowego i to bez żadnych limitów.

Dotyczy to tylko ugód, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Jeżeli chodzi o inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sadowej, to były już wcześniej zwolnione z PIT na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT oprócz odszkodowań:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach


Podstawa prawna:

art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK