| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy jest podatek od otrzymanego odszkodowania

Czy jest podatek od otrzymanego odszkodowania

Zawarłem z moim wierzycielem ugodę przed sądem. W jej wyniku otrzymałem w październiku 2008 odszkodowanie w kwocie 30 tys. złotych. Czy i jak muszę opodatkować tą kwotę?

Nie trzeba płacić podatku od odszkodowań wynikających z ugód sądowych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są co do zasady otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Wyjątkiem od tej zasady są jednak odszkodowania wynikających z zawartych umów lub ugód. Czyli większość odszkodowań umownych i wynikających z ugód nie jest zwolniona z PIT.

Jednak od 21 czerwca 2008 r. obowiązuje zmiana art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o PIT, z której wyraźnie wynika, że odszkodowania wynikające z ugód sądowych (zawartych przed sądem) korzystają w pełni ze zwolnienia z podatku dochodowego i to bez żadnych limitów.

Dotyczy to tylko ugód, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Jeżeli chodzi o inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sadowej, to były już wcześniej zwolnione z PIT na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT oprócz odszkodowań:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach


Podstawa prawna:

art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK