| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak są opodatkowane dochody z najmu na zasadach ogólnych

Jak są opodatkowane dochody z najmu na zasadach ogólnych

Podstawową formą opodatkowania przychodów z najmu są tzw. „zasady ogólne” określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT.

Osoby, które osiągają dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania urzędu skarbowego wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki miesięczne na podatek dochodowy.

Kwoty zaliczek na podatek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:

- obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

- zaliczkę za ten miesiąc będzie stanowił podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy o PIT

- zaliczkę za następne miesiące ustala się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Ważne !


Odnośnie małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z najmu (dzierżawy) wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, przychody u każdego z nich określa się proporcjonalnie do prawa udziału w zysku. W przypadku braku dowodu przeciwnego przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Dochód z najmu (dzierżawy) stanowiący nadwyżkę przychodów z tego źródła nad określonymi w przepisach podatkowych kosztami uzyskania przychodów, podatnik wykazuje w zeznaniu podatkowym i opodatkowuje według skali podatkowej. Musi również pamiętać, żeby do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym złożyć zeznanie podatkowe.

Pamiętajmy, że niektóre tylko wydatki możemy „wrzucić” do kosztów bezpośrednio. Chodzi tu przede wszystkim o wydatki na tzw. media i remonty typu odmalowanie, naprawa drobnych usterek.

Natomiast wydatki na wyposażenie lokalu (np. meble) powinny raczej podlegać amortyzacji podobnie jak np. poważniejsze remonty typu wymiana okien, drzwi, podłóg czy instalacji.

Podatnik ma również prawo, w przypadku poniesienia straty z tytułu zawartych umów najmu lub dzierżawy, rozliczyć ją w następnych pięciu latach, jednak wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty straty.

Powstałej ewentualnej straty z najmu lub dzierżawy nie można pokryć z innych źródeł, np. z działalności gospodarczej. Taka strata może być pokryta tylko i wyłącznie z dochodów z tego samego źródła, z którego została poniesiona – czyli z najmu.

Amortyzacja

Amortyzacja wynajmowanego lokalu to istotny sposób zwiększenia kosztów – a tym samym obniżenia podatku. Amortyzację możemy stosować tylko przy opodatkowaniu wg tzw. zasad ogólnych (skala podatkowa). Przy ryczałcie nie jest to możliwe.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK