| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oprócz tzw. zasad ogólnych osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umów najmu lub dzierżawy, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - mogą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Odwrotnie oczywiście rzecz się ma, jeżeli między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, wówczas dochody z najmu lub dzierżawy mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków. Żeby można było skorzystać z takiej możliwości, małżonkowie powinni złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, w którym określą, który z małżonków będzie odprowadzał w całości podatek z tytułu uzyskanego dochodu z umów najmu lub dzierżawy.

Takie oświadczenie powinno zostać złożone w ww. terminach. Złożone oświadczenie obowiązuje tylko w danym roku podatkowym.

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania całości przychodów w formie ryczałtu przez jednego z małżonków.

Olsztyn, dnia 19 lipca 2010 r.

Kazimierz Nowak
ul. Polna 23 m. 4
00-111 Olsztyn

NIP: 222-222-22-22

Eugenia Nowak
ul. Polna 23 m. 4
00-111 Olsztyn

NIP: 111-111-11-11

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w Olsztynie

Al. Piłsudskiego 59
10-577 Olsztyn

Oświadczenie

Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oświadczamy, że jako małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa, i którzy od czerwca 2010 r. osiągają przychody z tytułu umowy najmu decydujemy, iż osiągane z tego tytułu przez nas przychody będą opodatkowane w całości przez Kazimierza Nowaka.

Eugenia Nowak Kazimierz Nowak

Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na podatek ryczałtowy od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych.

Przy wyborze opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik nie może w zasadzie odliczyć żadnych kosztów, wyjątkiem od reguły są tutaj składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które może odliczyć od podatku. Przychód uzyskany z tytułu najmu lub dzierżawy podlega opodatkowaniu w całości.

Jeżeli podatnik uzyskuje czynsz, w który wliczone są np. opłaty za media, to opodatkowaniu podlega cały czynsz wraz z tymi opłatami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK