| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oprócz tzw. zasad ogólnych osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umów najmu lub dzierżawy, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - mogą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Odwrotnie oczywiście rzecz się ma, jeżeli między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, wówczas dochody z najmu lub dzierżawy mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków. Żeby można było skorzystać z takiej możliwości, małżonkowie powinni złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, w którym określą, który z małżonków będzie odprowadzał w całości podatek z tytułu uzyskanego dochodu z umów najmu lub dzierżawy.

Takie oświadczenie powinno zostać złożone w ww. terminach. Złożone oświadczenie obowiązuje tylko w danym roku podatkowym.

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania całości przychodów w formie ryczałtu przez jednego z małżonków.

Olsztyn, dnia 19 lipca 2010 r.

Kazimierz Nowak
ul. Polna 23 m. 4
00-111 Olsztyn

NIP: 222-222-22-22

Eugenia Nowak
ul. Polna 23 m. 4
00-111 Olsztyn

NIP: 111-111-11-11

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w Olsztynie

Al. Piłsudskiego 59
10-577 Olsztyn

Oświadczenie

Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oświadczamy, że jako małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa, i którzy od czerwca 2010 r. osiągają przychody z tytułu umowy najmu decydujemy, iż osiągane z tego tytułu przez nas przychody będą opodatkowane w całości przez Kazimierza Nowaka.

Eugenia Nowak Kazimierz Nowak

Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na podatek ryczałtowy od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych.

Przy wyborze opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik nie może w zasadzie odliczyć żadnych kosztów, wyjątkiem od reguły są tutaj składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które może odliczyć od podatku. Przychód uzyskany z tytułu najmu lub dzierżawy podlega opodatkowaniu w całości.

Jeżeli podatnik uzyskuje czynsz, w który wliczone są np. opłaty za media, to opodatkowaniu podlega cały czynsz wraz z tymi opłatami.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK