| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy mogę złożyć wspólnego PITa z mężem cudzoziemcem

Czy mogę złożyć wspólnego PITa z mężem cudzoziemcem

Jestem Polką a mój mąż jest Norwegiem i pracuje czasowo w Polsce. Jednak jego stałym miejscem zamieszkania pozostaje Norwegia. Słyszałam, że można już opodatkowywać się wspólnie w takich przypadkach jak mój. Czy to prawda?

Tak, ale dopiero od rozliczenia rocznego za 2009 rok będą mogli Państwo złożyć wspólnego PITa.


Dotąd możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem dotyczyła tylko osób mieszkających w Polsce. Była to uznawane przez UE jako dyskryminacja rezydentów podatkowych innych państw członkowskich. Dyskryminację tą usunęła wreszcie ostatnia nowelizacja ustawy o PIT

Dlatego też w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. z dobrodziejstwa wspólnego rozliczenia będą korzystali (obok mieszkańców Polski) małżonkowie, nawet jeżeli oboje nie mają miejsca zamieszkania na terytorium RP, jak również małżonkowie, z których jeden jest nierezydentem, a drugi rezydentem podatkowym Polski.


Wtedy to podatek będzie określony na małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów uzyskanych przez tych małżonków.

Warunkiem takiego wspólnego rozliczenia jest jednak, by małżonkowie ci osiągnęli w Polsce co najmniej 75% wszystkich uzyskanych w roku podatkowym opodatkowanych przychodów. Trzeba też udokumentować swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji.


Nowe zasady mają zastosowanie także do mieszkających w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w skład którego wchodzą wszystkie państwa członkowskie UE oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Na zasadzie umowy międzynarodowej dotyczy to również mieszkańców Szwajcarii.

Zasady te dotyczyć też będą owdowiałych w trakcie roku podatkowego (lub w okresie do 30 kwietnia roku następnego) małżonków.

Podstawa prawna:

art. 6 ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;

Paweł Huczko

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »