| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Chcesz ryczałtowo płacić podatek od przychodów z najmu - złóż wniosek do 20 stycznia

Chcesz ryczałtowo płacić podatek od przychodów z najmu - złóż wniosek do 20 stycznia

Do 20 stycznia osoby (nie będące przedsiębiorcami) uzyskujące przychody z najmu, jeżeli chcą płacić ryczałt muszą złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Podatnicy uzyskujący przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze mogą płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Aby wybrać ryczałt trzeba do 20 stycznia złożyć do swojego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Dotyczy to przede wszystkim osób wynajmujących już w poprzednim roku i opodatkowanych na zasadach ogólnych albo rozpoczynających wynajmowanie od początku 2009 roku.

Pruszków, dnia 19 stycznia 2009 r.

Karol Kozłowski

ul. Ramzesa 1

Pruszków

NIP 542-123-45-67

Naczelnik

Urzędu Skarbowego

w Pruszkowie

Ja, Karol Kozłowski, oświadczam, że jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej od 1 stycznia 2009 roku będę osiągał przychody z tytułu najmu. W związku z tym wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Karol Kozłowski

Jeżeli podatnik rozpoczyna osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego – a chce wybrać ryczałt musi złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego ryczałtowiec nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania lub nie zgłosił zaprzestania uzyskiwania przychodów z najmu, uważa się, że przychody uzyskiwane przez niego z tego tytułu nadal są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Również do 20 stycznia powinni zdążyć małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków (art. 12 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Chodzi tu o małżonków osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze.

Podstawa prawnaustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.

Paweł Huczko

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK