| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Chcesz ryczałtowo płacić podatek od przychodów z najmu - złóż wniosek do 20 stycznia

Chcesz ryczałtowo płacić podatek od przychodów z najmu - złóż wniosek do 20 stycznia

Do 20 stycznia osoby (nie będące przedsiębiorcami) uzyskujące przychody z najmu, jeżeli chcą płacić ryczałt muszą złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Podatnicy uzyskujący przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze mogą płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Aby wybrać ryczałt trzeba do 20 stycznia złożyć do swojego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Dotyczy to przede wszystkim osób wynajmujących już w poprzednim roku i opodatkowanych na zasadach ogólnych albo rozpoczynających wynajmowanie od początku 2009 roku.

Pruszków, dnia 19 stycznia 2009 r.

Karol Kozłowski

ul. Ramzesa 1

Pruszków

NIP 542-123-45-67

Naczelnik

Urzędu Skarbowego

w Pruszkowie

Ja, Karol Kozłowski, oświadczam, że jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej od 1 stycznia 2009 roku będę osiągał przychody z tytułu najmu. W związku z tym wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Karol Kozłowski

Jeżeli podatnik rozpoczyna osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego – a chce wybrać ryczałt musi złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego ryczałtowiec nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania lub nie zgłosił zaprzestania uzyskiwania przychodów z najmu, uważa się, że przychody uzyskiwane przez niego z tego tytułu nadal są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Również do 20 stycznia powinni zdążyć małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków (art. 12 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Chodzi tu o małżonków osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze.

Podstawa prawnaustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.

Paweł Huczko

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK