| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatek od dochodów kapitałowych

Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Aktualizacja: 04.08.2011

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych przez małżonków, pomiędzy którymi istnieje ustawowa wspólność majątkowa, zostało wyjaśnione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualne interpretacji podatkowej z 31 maja 2011 r. (nr IPPB1/415-273/11-2/EC). »

Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji po śmierci małżonka?

Aktualizacja: 05.08.2011

Dochody ze sprzedaży akcji i udziałów są opodatkowane PIT wg stawki 19 %. Dochody te podatnik zobowiązany jest w odrębnym zeznaniu PIT-38. Fiskus twierdzi, że przy sprzedaży odziedziczonych akcji nie można potrącić kosztów nabycia tych akcji poniesionych przez spadkodawcę. »

Czy darowizna na kościelną działalność prospołeczną może pomniejszyć podatek od zysków kapitałowych?

Aktualizacja: 04.07.2011

Podatnik ze znacznym zyskiem sprzedał akcje albo udziały w spółce z o.o. Chce się podzielić zyskiem i przekazać darowiznę na kościelną działalność charytatywno – opiekuńczą. Czy wartość takiej darowizny może obniżyć podstawę opodatkowania dla dochodu z akcji? Zdaniem organów podatkowych pomniejszenie podstawy opodatkowania w ten sposób jest niemożliwe. »

Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Aktualizacja: 13.05.2011

Pan Karol nabył w 2010 roku w drodze spadku udziały w spółce z o.o. W 2011 r. dokonał ich sprzedaży. Jak powinien rozliczyć uzyskane z tego tytułu środki? Jak ustalić dochód z tej sprzedaży? »

Jak rozliczyć umorzenie udziałów w spółce z o.o.?

Aktualizacja: 13.05.2011

Uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o.o. o umorzeniu udziałów została podjęta w grudniu 2010 r. Wypłata wynagrodzenia następuje w ratach (część wypłacono jeszcze w grudniu 2010 r. a resztę już w 2011 roku). W jakim roku powstał przychód z tytułu umorzenia udziałów? »

Jaki podatek od sprzedaży akcji?

Aktualizacja: 29.04.2011

W kwietniu tego roku sprzedałem akcje, które nabyłem w 2008 r. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży podlega opodatkowaniu i kiedy mam zapłacić podatek? »

Jak rozliczyć objęcie udziałów w zamian za aport?

Aktualizacja: 17.11.2011

Czy przychód z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny może zostać określony przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej na podstawie art. 19 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) w sytuacji gdy wartość nominalna objętych udziałów (akcji) różni się od ich wartości rynkowej z dnia objęcia? »

Jak opodatkować dochody ze zbycia akcji i udziałów w celu ich umorzenia?

Aktualizacja: 06.04.2011

W jaki sposób, od 1 stycznia 2011 roku, opodatkowany jest dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji)? »

Od 2011 r. wymiana udziałów może nie powodować powstania przychodu także w ustawie o PIT

Aktualizacja: 04.01.2011

Ustawodawca wprowadził do ustawy o PIT nowe art. 24 ust. 8a i 8b oraz art. 23 ust. 1 pkt 38c), które przesądzają, że wymiana udziałów nie powoduje powstania przychodu. Oczywiście są szczegółowe wymogi tego zwolnienia. »

Optymalizacja podatkowa przy sprzedaży udziałów i akcji

Aktualizacja: 29.04.2011

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r. tzw. "wymiana udziałów" w spółce kapitałowej (z o.o. i akcyjna) stanowi koszt uzyskania przychodów również dla osób fizycznych. Te nowe przepisy są bardzo korzystne dla podatników i mogą być wykorzystywane do zmniejszenia obciążeń podatkowych przy transakcjach zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych. »

Kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie

Aktualizacja: 24.11.2011

Od mojego pracodawcy otrzymałem w 2009 r. nieodpłatnie akcje w ilości kilkudziesięciu sztuk, z terminem dysponowania przypadającym w 2011 r. Pracodawca nie opodatkował wartości przekazanych akcji podatkiem dochodowym. Czy w razie ewentualnej sprzedaży tych akcji uzyskany dochód będzie podlegać opodatkowaniu i jak należy ustalić jego wysokość? Nadmieniam, że nie prowadzę działalności gospodarczej i akcje będę sprzedawać prywatnie. »

Jak rozliczyć PIT przy umorzeniu odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych

Aktualizacja: 31.10.2011

Czasem uczestnicy funduszu inwestycyjnego otwartego nabywają jednostki uczestnictwa w drodze dziedziczenia. W takiej sytuacji, przy ustalaniu dochodu z tytułu późniejszego umorzenia takich jednostek, umarzający nie ma prawa do pomniejszenia podstawy opodatkowania w PIT o wydatki poniesione przez zmarłego spadkodawcę. »

Jak opodatkować zbycie na raty udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 29.03.2010

Sprzedałem na raty w 2009 r. udziały w spółce z o.o.. Pierwsza płatność miała miejsce w 2009 r. druga – zgodnie z umową – będzie miała miejsce w listopadzie 2010 r. Jak rozliczyć podatek w PIT-38 za 2009 r.? »

Czy dochody z akcji można pomniejszyć o straty z funduszy inwestycyjnych?

Aktualizacja: 19.03.2012

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał w precedensowym wyroku z 14 grudnia 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1147/09), że podatnik ma prawo odliczyć stratę z tytułu udziału w funduszach kapitałowych od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji. Od lat urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów twierdziły i twierdzą nadal, że jest to niemożliwe.We wrześniu 2011 r. NSA zakwestionował tezę zaprezentowaną przez WSA w Warszawie. »

PIT-38 - zasady wypełniania i składania

Aktualizacja: 17.11.2011

Dochody lub straty uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji, obligacji) lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających uzyskane w zeszłym roku trzeba wykazać w zeznaniu PIT-38. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »