| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Fiskus ma prawo oszacować przychody

Fiskus ma prawo oszacować przychody

Akcje nie muszą być sprzedawane na giełdzie, gdzie cena ustalana jest zgodnie z regułami giełdy. Transakcja zbycia akcji lub udziałów może być przeprowadzona na podstawie „prywatnej” umowy sprzedaży, w której strony samodzielnie uzgadniają warunki sprzedaży, w tym cenę. Organy podatkowe  na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) mają prawo ustalać, czy wartość akcji przyjętych na potrzeby umowy nie odbiega od ich rzeczywistej wartości.

Wartość nieruchomości według wycen biegłych rzeczoznawców wynosiła łącznie około 21 mln zł, a wartość zobowiązań pożyczkowych i kredytowych około 17 mln zł. Spółka nie posiadała żadnych innych istotnych składników aktywów i pasywów. Do oceny przez fiskusa został zgłoszony następujący problem - czy w przypadku sprzedaży udziałów według ich wartości nominalnej po stronie zbywcy nastąpi przychód określony w art. 19 ustawy o PIT, określony na podstawie art. 19 pkt 1 i pkt 4 ustawy o PIT.

Zdaniem podatnika przychodem będzie wartość udziałów nominalna (50 tys. zł). Przedmiotem wyceny rzeczoznawców jest element aktywów spółki z o. o., a nie spółka jako przedsiębiorstwo. Na wartość spółki wpływ ma nie tylko wycena jej aktywów i pasywów, ale również ogólna sytuacja rynkowa w branży nieruchomości, możliwości utrzymania płynności finansowej w spółce w związku ze spłatami rat kredytów i pożyczek itp.

Organ podatkowy zwrócił podatnikowi uwagę, że co prawda przychodem ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. lub akcji jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jednakże należy mieć również na uwadze przepis art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego, w przypadku, gdy wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej, organy podatkowe mogą na podstawie art. 19 tej ustawy oszacować przychód wspólnika zbywającego udziały, dostosowując wielkość tego przychodu do wartości rynkowej zbywanych udziałów. Interpretacja ta ma także znaczenie dla sprzedających akcje.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK