| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak rozliczyć PIT przy umorzeniu odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych

Jak rozliczyć PIT przy umorzeniu odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych

Czasem uczestnicy funduszu inwestycyjnego otwartego nabywają jednostki uczestnictwa w drodze dziedziczenia. W takiej sytuacji, przy ustalaniu dochodu z tytułu późniejszego umorzenia takich jednostek, umarzający nie ma prawa do pomniejszenia podstawy opodatkowania w PIT o wydatki poniesione przez zmarłego spadkodawcę.

Uzasadniając rozstrzygnięcie, dyrektor powołał się na przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego i przypomniał, że w razie ustania majątkowej wspólności małżeńskiej, uznaje się, że udziały małżonków były równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowiła inaczej.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Należy zatem uznać, że – w momencie nabywania jednostek uczestnictwa – każdy z małżonków poniósł 50% kosztów tego zakupu. Późniejsze odziedziczenie 50% praw do jednostek nie wiązało się z żadnymi kosztami o charakterze finansowym. Dlatego też, zdaniem Dyrektora IS w Warszawie, małżonek-spadkobierca nie może pomniejszać podstawy opodatkowania o pełną wartość wydatków poniesionych ze wspólnoty małżeńskiej. Może natomiast potrącić 50% tych wydatków.

WSA: kosztów się nie dziedziczy

Towarzystwo nie zgodziło się z dyrektorem i zaskarżyło interpretację do WSA w Warszawie. Po rozpatrzeniu sprawy, sąd uznał, że rację miał dyrektor; dlatego też skarga została oddalona. W ustnym uzasadnieniu wyroku WSA powołał się na argumentację uznał, że zaskarżona powołał się na argumentację przedstawioną przez NSA w wyroku z 10 lutego 2009 r. (sygn. II FSK 1623/07).

NSA stwierdził wówczas, że przy zbywaniu jednostek uczestnictwa, prawo do potrącenia kosztu powstaje dopiero w momencie zbycia. W związku z tym, niezależnie od sposobu ustalania tego kosztu – jest on równy poniesionym wydatkom – nie można twierdzić, że prawo do potrącenia kosztu istniało już w momencie dokonania wydatków.

Skoro wtedy nie istniało, to nie mogło być, w żadnej części, przeniesione w drodze dziedziczenia. W efekcie, jeżeli jednostki uczestnictwa są zbywane przez osobę, która otrzymała je częściowo w drodze spadkobrania, wydatki poniesione przez spadkodawcę, nie mają znaczenia podatkowego.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »