| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie

Kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie

Od mojego pracodawcy otrzymałem w 2009 r. nieodpłatnie akcje w ilości kilkudziesięciu sztuk, z terminem dysponowania przypadającym w 2011 r. Pracodawca nie opodatkował wartości przekazanych akcji podatkiem dochodowym. Czy w razie ewentualnej sprzedaży tych akcji uzyskany dochód będzie podlegać opodatkowaniu i jak należy ustalić jego wysokość? Nadmieniam, że nie prowadzę działalności gospodarczej i akcje będę sprzedawać prywatnie.

Tak.

W tym przypadku dochód uzyskany ze sprzedaży akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż akcji jest jednym z rodzajów przychodów zaliczanych do źródła, jakim są kapitały pieniężne.

Zgodnie bowiem z art. art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
• odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
• realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Reguły opodatkowania w odniesieniu do tego rodzaju przychodów określa art. 30b ustawy o PIT.

Na podstawie tego przepisu dochód ustalony z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

Przepis ten definiuje dochód jako różnicę pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami ich uzyskania ustalonymi na podstawie wskazanych tam przepisów ustawy.

Dochody te nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych i podlegają wykazaniu w odrębnym zeznaniu rocznym składnym na formularzu PIT-38.

Polecamy: Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży

W opisanej w pytaniu sytuacji dochód uzyskany przez Pana z tytułu sprzedaży przedmiotowych akcji będzie więc podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w ww. art. 30b ustawy o PIT.

W związku z tym w zeznaniu rocznym PIT-38 składanym za rok, w którym dokona Pan sprzedaży akcji, wykaże Pan uzyskany z tego tytułu dochód (poniesioną stratę). Przy czym cenę nabycia przedmiotowych akcji powinien Pan określić w kwocie 0 zł z racji ich nieodpłatnego przekazania ich Panu przez pracodawcę.

Zobacz: Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie - kiedy trzeba go rozliczyć?
Podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie - kiedy trzeba go rozliczyć?

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK