| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Pan Karol nabył w 2010 roku w drodze spadku udziały w spółce z o.o. W 2011 r. dokonał ich sprzedaży. Jak powinien rozliczyć uzyskane z tego tytułu środki? Jak ustalić dochód z tej sprzedaży?

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (spółka z o.o. i spółka akcyjna) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Sposób obliczania dochodu z tego tytułu określony został w art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Zgodnie z tym przepisem dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

W przypadku sprzedaży przez podatnika udziałów nabytych w drodze spadku, kosztem uzyskania przychodu mogą być jedynie poniesione przez niego wydatki związane z tą sprzedażą, np. opłata notarialna.

Stosownie zaś do art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o PIT dochód uzyskany ze zbycia udziałów otrzymanych w drodze spadku albo darowizny jest wolny od opodatkowania w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn zapłaconego od tych udziałów.

W celu rozliczenia uzyskanego dochodu podatnik winien złożyć zeznanie podatkowe PIT-38 (za 2011 rok) i wykazać uzyskany przychód w poz. 21, w poz. 22 koszty uzyskania w poz. 30 podstawę opodatkowania tj. dochód pomniejszony o zapłacony podatek od spadków i darowizn jeżeli taki podatek wystąpił.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »