| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Pan Karol nabył w 2010 roku w drodze spadku udziały w spółce z o.o. W 2011 r. dokonał ich sprzedaży. Jak powinien rozliczyć uzyskane z tego tytułu środki? Jak ustalić dochód z tej sprzedaży?

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (spółka z o.o. i spółka akcyjna) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Sposób obliczania dochodu z tego tytułu określony został w art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Zgodnie z tym przepisem dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

W przypadku sprzedaży przez podatnika udziałów nabytych w drodze spadku, kosztem uzyskania przychodu mogą być jedynie poniesione przez niego wydatki związane z tą sprzedażą, np. opłata notarialna.

Stosownie zaś do art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o PIT dochód uzyskany ze zbycia udziałów otrzymanych w drodze spadku albo darowizny jest wolny od opodatkowania w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn zapłaconego od tych udziałów.

W celu rozliczenia uzyskanego dochodu podatnik winien złożyć zeznanie podatkowe PIT-38 (za 2011 rok) i wykazać uzyskany przychód w poz. 21, w poz. 22 koszty uzyskania w poz. 30 podstawę opodatkowania tj. dochód pomniejszony o zapłacony podatek od spadków i darowizn jeżeli taki podatek wystąpił.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK