REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji po śmierci małżonka?

Katarzyna Broniszewska
Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji nie objętych masą spadkową oraz nabytych w spadku i w wyniku działu spadku?
Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji nie objętych masą spadkową oraz nabytych w spadku i w wyniku działu spadku?

REKLAMA

REKLAMA

Dochody ze sprzedaży akcji i udziałów są opodatkowane PIT wg stawki 19 %. Dochody te podatnik zobowiązany jest w odrębnym zeznaniu PIT-38. Fiskus twierdzi, że przy sprzedaży odziedziczonych akcji nie można potrącić kosztów nabycia tych akcji poniesionych przez spadkodawcę.

Stan faktyczny

Autopromocja

Małżonkowie posiadali konto w internetowym domu maklerskim, jednak tylko na nazwisko jednego z nich - męża. Mężczyzna zmarł a cały majątek po nim (w tym również akcje) odziedziczyła jego żona. W związku z tym założyła nowe własne konto, na które przeniosła wszystkie akcje z poprzedniego rachunku.

Kobieta została ustanowiona jedyną spadkobierczynią, co zostało stwierdzone w akcie poświadczenia dziedziczenia oraz w umowie o dział spadku. Nabyte akcje sprzedała po czym zlikwidowała konto w domu maklerskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojawiły się jednak wątpliwości jak ustalić dochód za zbycia tych akcji? Jakie koszty mogą w tym przypadku pomniejszyć przychód ze sprzedaży?

Opodatkowanie

Co do zasady dochód uzyskany ze sprzedaży akcji podlega opodatkowaniu. Źródłem przychodu są  bowiem kapitały pieniężne, prawa majątkowe oraz odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż:

- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

- spółdzielcze własnościowe praw0 do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Przychody ze sprzedaży akcji i udziałów zalicza się do przychodów z odpłatnego zbycia udziałów, papierów wartościowych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (z pewnymi wyjątkami).

Wysokość podatku wynosi 19 % od otrzymanego dochodu. Dochody, z tytułu sprzedaży papierów wartościowych (akcji) podatnik zobowiązany jest w odrębnym zeznaniu PIT-38.

W opisywanej sytuacji pomiędzy małżonkami - od chwili zawarcia związku małżeńskiego- istniała wspólność majątkowa. Akcje, które nabyli stanowiły ich wspólny majątek. Udziały obojga małżonków we wspólnym majątku są równe (także w razie ustanie wspólności). W związku z tym część akcji nie weszła do spadku, część stanowiła spadek po mężu.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 roku (II CSK 446/08): Akcje nabyte przez małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą w skład tego majątku, a akcjonariuszem staje się tylko małżonek uczestniczący w tej czynności.

Prawo podatkowe zawiera własną regulację dotyczącą skutków śmierci podatnika. W wyniku śmierci mężczyzny na spadkobierców - w tym wypadku żonę - przeszły:

1)                  tylko te prawa, które przysługiwały konkretnej osobie (spadkodawcy- małżonkowi),

2)                  tylko te obowiązki spadkodawcy, które miał już jako podatnik i tylko te, które są związane z realizacją obowiązków nałożonych przez ustawy regulujące kwestie podatków.

Wynika z tego, że aby prawa mogły być dziedziczone muszą wcześniej przysługiwać spadkodawcy. W chwili śmierci akcje należały do wspólnego majątku i weszły do tzw. masy spadkowej po zmarłym.

Zostało to podkreślone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14.09.2010 roku (II FSK 1193/10): Dla unormowania wynikającego z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej istotne jest, określenie spadkodawcy oraz istnienie spadkobiercy i przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków majątkowych spadkodawcy, które spadkobierca na podstawie przepisu prawa publicznego, którym jest art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, przejmuje.

Obowiązek zapłacenia podatku powstał z chwilą uzyskaniem przychodu ze zbycia akcji.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

Jakie koszty uzyskania przychodów można uwzględnić w zeznaniu podatkowym?

Dochodem z odpłatnego zbycia akcji jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów (z pewnymi wyjątkami).

Kosztem uzyskania przychodu będzie koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego oraz koszty związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (np. koszty prowizji, koszty zdeponowania papierów, itp.).

Zdaniem fiskusa prawo do uznania kosztów (wydatków na zakup akcji oraz wydatków związanych z obsługą rachunku) powstaje w momencie zapłaty za sprzedaż akcji. Skoro spadkodawca nie dokonał ich sprzedaży (zbycie nastąpiło dopiero po jego śmierci) to także nie powstało prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Także wydatków dotyczących opłat manipulacyjnych, poniesionych przez żonę jako sprzedawcę, nie można zaliczyć do tych kosztów.

Prawo do uznania kosztów nie istniało za życia męża. Jeśli to prawo mu nie przysługiwało, to nie mogło być odziedziczone przez spadkobierców.

Koszty postępowania spadkowego, koszty dotyczące zawarcia umowy o dział spadku są kosztami związanymi z nabyciem spadku.

Nie dotyczą więc kosztów nabycia przedmiotowych akcji. Wynika z tego, że wydatki przeznaczone na nabycie papierów wartościowych nie nastąpiły.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Połowa akcji nie weszła do spadku, bo stanowiły własność żony. Dochód uzyskany z ich sprzedaży można pomniejszyć o koszty jego uzyskania, ponieważ koszty te nie były związane z nabyciem spadku tylko z nabyciem papierów wartościowych. Żona powinna udokumentować poniesione wydatki.

Zdaniem organów podatkowych inaczej będzie wyglądać sytuacja przy sprzedaży akcji, które zostały nabyte w drodze spadku i działu spadku. Nie wystąpiły tu koszty nabycia akcji (inne poniesione koszty dotyczyły nabycia spadku). Przychód będzie równy dochodowi. Można go ewentualnie pomniejszyć o wydatki związane z odpłatnym zbyciem tych papierów wartościowych.

Podstawa prawna:

- art. art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6, art. 19 ust. 1, art. 30b, 45 ust. 1a pkt 1  ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.);

- art. 31 § 1, art. 501 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.);

- art. 97 - 105 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60).

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 maja 2011 r. (nr IPPB2/415-181/11-4/MK).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA