| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych przez małżonków, pomiędzy którymi istnieje ustawowa wspólność majątkowa, zostało wyjaśnione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualne interpretacji podatkowej z 31 maja 2011 r. (nr IPPB1/415-273/11-2/EC).

a)  odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b)  realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi

(art. 17 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Zgonie z wyrokiem naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24.03.2010 r.(II FSK 1917/08) przychodem należnym (choćby jeszcze nieotrzymanym faktycznie) jest po stronie zbywcy udziałów taki przychód, który znajduje odzwierciedlenie w wymagalnej wierzytelności. Warunkiem zaliczenia takiego przychodu do przychodów należnych jest bowiem powstanie po stronie wierzyciela prawnej możliwości żądania spełnienia świadczenia przez dłużnika, co po stronie dłużnika znajduje wyraz w obowiązku świadczenia.

Oznacza to, że zbywający musi zapłacić zaliczkę na podatek także wówczas, gdy nie otrzymał jeszcze zapłaty.

Podatek wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Dochód należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Dochody ze zbycia udziałów oraz uzyskanych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz w art. 30c ustawy o PIT.

Podatek od uzyskanego przychodu odprowadza osoba fizyczna. Małżonkowie mogą wspólnie odprowadzać podatek, ale tylko wtedy, gdy zezwala na to ustawa. Generalnie zasadą jest, że każdy z nich odprowadza oddzielnie podatek od uzyskanych przychodów.

Prawami wynikającymi z posiadania aktywów w spółce dysponuje tylko mąż, ponieważ to on jest wpisany jako ich właściciel we właściwych rejestrach. Mimo że prawa te zostały nabyte już w czasie trwanie małżeństwa i należą do majątku wspólnego, to mąż będzie w całości rozliczał się z fiskusem z przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży aktywów.

Decydujące w tym przypadku jest to, kto jest wpisany jako ich właściciel. Mąż będzie odprowadzał podatek PIT, ale dochód i tak będzie stanowić ich majątek wspólny.

Podstawa prawna:

-  art. 31 § 1, art. 35 oraz art. 43 §1 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U.64.9.59

-  art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6  oraz art. 30b ust. 1ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »