| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak opodatkować dochody uzyskane na rynku walutowym?

Jak opodatkować dochody uzyskane na rynku walutowym?

Obecne zawirowania na rynkach walutowych i duże wahania kursów walut skłaniają coraz większą liczbę osób do inwestowania w instrumenty finansowe tego rynku. Warto wiedzieć, jaki podatek trzeba zapłacić od dochodów z tego tytułu.

Opodatkowanie transakcji dokonywanych na rynku Forex

Podatnik planuje rozpocząć inwestowanie na giełdzie Forex. W tym celu ma zamiar zlecić wyspecjalizowanej firmie, działającej w Federacji Szwajcarskiej (podmiot gospodarczy Federacji Szwajcarskiej), zawieranie transakcji w jego imieniu. Zostanie otworzony rachunek bankowy w jednym z banków szwajcarskich w celu ulokowania środków.

Uwolnione środki będą transferowane na polskie konto bankowe w różnych odstępach czasu, które nie będą równe terminom związanym z zamknięciem pozycji. Środki z inwestycji giełdowych pomniejszone o straty i koszty pozostałe, związane z usługami brokera czy kosztami bankowymi dotyczącymi szwajcarskiego konta bankowego, będą każdorazowo przynosiły zysk lub stratę.

W związku z powyższym podatnik zadał Dyrektorowi Izby Skarbowej w Katowicach następujące pytania.

1. Czy do ustalenia podstawy podatku dochodowego nastąpi kompensata pozycji zysków i strat w obrębie roku podatkowego (kalendarzowego)?

2. Czy moment opodatkowania jest równy terminowi zamknięcia pozycji giełdowych czy otrzymania środków na rachunek bankowy w Polsce? Czy podatek z tytułu dochodów kapitałowych podlega systemowi zaliczek miesięcznych, czy też powinien być wykazywany w zeznaniu rocznym?

3. Czy koszty związane z wynajęciem brokera, koszty związane ze szwajcarskim rachunkiem bankowym i inne związane z inwestycją na giełdzie Forex, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?

W interpretacji indywidualnej z 9 marca 2011 r. (nr IBPBII/2/415-1314/10/AK) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach udzielił obszernych wyjaśnień na powyższe pytania.

Kapitały pieniężne jako źródło przychodu

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK