| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Zyski z papierów wartościowych na kontach zbiorczych – jaki podatek w 2012 roku

Zyski z papierów wartościowych na kontach zbiorczych – jaki podatek w 2012 roku

Ustawodawca wprowadził możliwość inwestowania w papiery wartościowe na kontach zbiorczych. Cechą takiej inwestycji jest to, że prowadzące rachunek np. biuro maklerskie nie wie, kto jest właścicielem papierów wartościowych umieszczonych na rachunku zbiorczym. Jest to istotne z uwagi na to, że przykładowo w przypadku wypłaty dywidendy należy pobrać podatek dochodowy. Jak w takiej sytuacji pobierany jest podatek?

Do przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowym dostosowano przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po nowelizacji art. 30a ust. 2a ustawy o PIT stanowi, że od dochodów (przychodów) z tytułu należności, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 2, 4 lub 5 ustawy o PIT, przekazanych na rzecz podatników uprawnionych z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 ustawy o PIT, płatnik pobiera według stawki określonej w art. 30a ust. 1 tej ustawy od łącznej wartości dochodów (przychodów) przekazanych przez niego na rzecz wszystkich takich podatników za pośrednictwem posiadacza rachunku zbiorczego.

Przepis ten jest więc podstawą do pobierania podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19% - chyba, że inna stawka wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - z tytułu:

- z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych;

- z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;

- od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK