| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Czy kable w kanalizacji kablowej trzeba opodatkować podatkiem od nieruchomości

Czy kable w kanalizacji kablowej trzeba opodatkować podatkiem od nieruchomości

Telekomunikacyjne linie kablowe położone w kanalizacji kablowej, są budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dlatego też podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Z przepisu art. 2 ust 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol) wynika, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są m.in. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 2 upol budowlą jest obiekt budowlany, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Podkreślić przy tym należy, że jakkolwiek ustawodawca na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych operuje odesłaniem do "przepisów prawa budowlanego", a nie do przepisów ustawy Prawo budowlane, z czego wynika, że zakres tego odesłania nie ogranicza się tylko i wyłącznie do przepisów ustawy Prawo budowlane, ale obejmuje również inne przepisy tej dziedziny prawa, to jednak, w kontekście faktu, że wskazane odesłanie (art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) dotyczy określenia przedmiotu opodatkowania, należy je rozumieć i interpretować w sposób korespondujący z art. 217 Konstytucji, z którego wynika, że przedmiot opodatkowania jest materią ustawową.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

W ustawie Prawo budowlane pojęcie "budowli" zdefiniowane zostało ako obiekt budowlany niebędący budynkiem i obiektem małej architektury. Z definicji obiektu budowlanego wynika, iż są to budynki wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowle stanowiące całość techniczno – użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami oraz obiekty małej architektury. Z przykładowego wyliczenia obiektów budowlanych w Prawie budowlanym, zaliczanych do kategorii budowli, wynikają intencje ustawodawcy do objęcia zakresem tej definicji tych obiektów, które expressis verbis zostały w nim wymienione oraz tych, które są do nich podobne z uwagi na ich konstrukcję, przeznaczenie i charakter.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Zaliczenie konkretnego obiektu budowlanego do budowli wymaga zatem stwierdzenia, czy został on wymieniony w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, a jeżeli nie, to czy jest on podobny do obiektów w nim wymienionych i jednocześnie nie ma cech, pozwalających na zaliczenie go do budynków lub obiektów małej architektury (por. wyrok NSA z 7 października 2009 r., sygn. akt II FSK 635/08; wyrok NSA z 27 maja 2010 r., sygn. akt II FSK 2047/09).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK