| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla grup producentów rolnych

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla grup producentów rolnych

Prezentujemy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w tym zakresie dotyczące w szczególności producentów owoców i warzyw.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się z podatku od nieruchomości budynki i budowle zajęte przez grupę producentów rolnych wpisaną do rejestru tych grup, wykorzystywane wyłącznie na prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy lub w zakresie określonym w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. Nr 88, poz. 983 ze zm.), zgodnie z jej aktem założycielskim.

Zatem ze zwolnienia korzystają grupy producentów rolnych działające na podstawie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw wpisane do rejestru grup, o którym mowa w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Ustawą o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw, przed wejściem w życie (z dniem 1 maja 2004 r.) ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz.U. z 2008 r. Nr 11, poz. 70 ze zm.), były objęte wszystkie grupy producentów rolnych, tj. również producenci owoców i warzyw.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Z kolei przed wejściem w życie ww. ustawy szczegółowe regulacje dotyczące rynku producentów owoców i warzyw zawierała ustawa z dnia 29 grudnia 2000 r. o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz.U. z 2001 r. Nr 3, poz. 19 ze zm.).

Do momentu uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, grupy producentów owoców i warzyw mogły korzystać ze wsparcia na podstawie ww. ustawy oraz ustawy o grupach producentów rolnych.

Producenci działający na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego mogą wspólnie działać na rynku wyłącznie jako wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw, bądź uznane organizacje producentów owoców i warzyw. Dla grup tych tworzy się rejestr na podstawie art. 2b ustawy.

W wymienionych ustawach, pomimo że przedmiot ich regulacji się pokrywa (producenci rolni to również producenci owoców i warzyw), brak przepisów zawierających odesłania co do możliwości stosowania przepisów tych ustaw do poszczególnych grup producentów utworzonych na ich podstawie.

Jednak zdaniem resortu finansów analiza przepisów ustawy o grupach producentów rolnych co do jej zakresu przedmiotowego prowadzi do wniosku, że nie są nią objęte grupy producentów owoców i warzyw utworzone po 1 maja 2004 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK