REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy każda nieruchomość przedsiębiorcy opodatkowana jest wyższą stawką podatku od nieruchomości?

Katarzyna Broniszewska
nieruchomość, działalność gospodarcza podatek
nieruchomość, działalność gospodarcza podatek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może nabyć nieruchomość (grunt i budynek) do jego majątku osobistego. W związku z tym powstaje wątpliwość czy jest ona związana z tą działalnością i czy powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku.

Grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autopromocja

Zgodnie z art. art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r., nr 95, poz. 613 ze zm.; zwanej dalej ustawą), pod pojęciem grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, należy rozumieć grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Wyjątek stanowią budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami, a także grunty, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie nieruchomości

Podatnikiem podatku od nieruchomości zawsze będzie właściciel. Problem dotyczy tego, kto będzie jej posiadaczem - osoba fizyczna czy też osoba fizyczna występująca jako przedsiębiorca.

Podmiot prowadzący działalność, kupując daną nieruchomość, decyduje o jej przeznaczeniu. Może uznać, że będzie wchodzić do jego majątku osobistego, ponieważ nie będzie związana ani wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej.

Nieruchomość jest wtedy własnością tego podmiotu jako osoby fizycznej a nie przedsiębiorcy. Podatek należy w tym przypadku należy naliczyć wg stawki podstawowej.

Nabycie nieruchomości do majątku osobistego powoduje, że nie musi być ona ujęta w ewidencji środków trwałych ani amortyzowana a koszty jej nabycia i utrzymania nie obciążają prowadzonej działalności.

PIT od sprzedaży nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej

Organ podatkowy ma obowiązek dokonania wszechstronnej oceny i zebrania materiału dowodowego (w szczególności ewidencji księgowo-podatkowej zawartych przez podatnika kontraktów), który pozwoli na analizę, czy zakupiona nieruchomość wiąże się z prowadzoną działalnością, czy może wykorzystywana jest do innych celów.

Pomocne mogą okazać się okoliczności takie jak :

- wprowadzenie nieruchomość do ewidencji środków trwałych,                                                        

- amortyzacja nieruchomości,                                                                                                         

- zawarcie umów w ramach prowadzonej działalności, których miejscem wykonania jest zakupiona nieruchomość, 

 - obciążanie kosztami uzyskania przychodów z prowadzonej działalności wydatkami związanymi z utrzymaniem budynku np. remontami, modernizacją,                                                                         

 - obciążanie

-na poczet kosztów pośrednich- odpisami amortyzacyjnymi.

Ujęcie w ewidencji przez właściciela nieruchomości odpisów amortyzacyjnych, wydatków na utrzymanie zakupionego budynku oraz dokonanie pozostałych wymienionych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przemawia za tym, że nieruchomość wchodzi w skład przedsiębiorstwa.

Jeśli natomiast ocena okoliczności prowadzi do przeciwnych wniosków, to oznacza, że nieruchomość nie powinna być związana z prowadzoną działalnością.

Jaka nieruchomość nie może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej dla potrzeb podatku od nieruchomości

Jeśli nabyta nieruchomość nie służy realizacji określonych zadań gospodarczych oraz nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa - to nie może zostać uznana za znajdującą się w posiadaniu przedsiębiorcy.

W sytuacji, gdy nabyta nieruchomość nie jest wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej, to nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa. W związku z tym, nie można opodatkować wyższą stawką – stosowaną przy opodatkowaniu budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - danej nieruchomości tylko dlatego, że  jest w posiadaniu osoby fizycznej prowadzącej tą działalność.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 10 sierpnia 2011 r. (sygn. I SA/Bk 246/11) Przejściowe (do czasu zakończenia prac budowlanych) niewykorzystywanie przez skarżącą spółkę nieruchomości lub jej części służącej do wykonywania działalności gospodarczej nie daje podstaw do tego, by do wymiaru podatku od tej nieruchomości nie miały zastosowania stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.

Budynek, mimo czasowego jego niewykorzystywania z różnych przyczyn, nie przestaje być nieruchomością związaną z prowadzoną przez dany podmiot działalnością gospodarczą.

Natomiast ustalenie, że nieruchomość (lub jej część) jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej, uzasadnia zastosowanie wyższej stawki podatku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 19 stycznia 2012 (sygn. I SA/Wr 1662/11) orzekł, że Aby budynek mógł zostać wyłączony z opodatkowania stawką jak dla budynków związanych z prowadzeniem przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej względy techniczne, o jakich mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. muszą mieć charakter obiektywny, a więc niezależny od woli przedsiębiorcy oraz trwały.

Teks powstał na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z a 10 stycznia 2012 r. (sygn. I SA/Gd 932/11).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA