| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku

Ministerstwo Finansów powraca z propozycją sprzed dwóch lat dotyczącą wprowadzenia do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nowej definicji budynku oraz budowli. To może być rewolucja w opodatkowaniu nieruchomości.

Nowa propozycja dyskutowana jest w ramach prac dotyczących ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Rządowy projekt przyjęty przez Radę Ministrów 17 czerwca 2014 r., w dniu 24 lipca 2014 roku trafił do Sejmu RP.

Zmiany są istotne, ponieważ nie będzie już odwołania do Prawa budowlanego – bezprzedmiotowe pozostaną więc sygnalizowane ostatnio obawy odnośnie nowej definicji obiektu budowlanego.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Co będzie budowlą? Jak zmieni się podatek od nieruchomości?

Propozycja zakłada, że za budowle będą uznawane wszystkie obiekty, które mieszczą się w grupie 2 Klasyfikacji Środków Trwałych. Dodatkowo za budowle będą uznawane niektóre obiekty, które są klasyfikowane w grupie 1 KŚT (zbiorniki, silosy, stacje paliw, zadaszone parkingi) a także stacje transformatorowe stałe i mobilne, kioski, budki, zadaszenia ochronne. Budowlami będą również części budowlane wszelkich maszyn i urządzeń sklasyfikowanych w grupie 3,4, 5 i 6 KŚT a także: przyłącza, urządzenia instalacyjne, ogrodzenia, place.

Z naszych analiz wynika, że proponowana definicja budowli może istotnie zwiększyć obciążenia w podatku od nieruchomości. Niewykluczone, że powróci między innymi dyskusja odnośnie konieczności opodatkowania obiektów wewnątrz budynków.

Aktywne druki i formularze

Definicja budynku

Zmiany dotyczyć będą również definicji budynku. W ustawie znajdzie się bezpośrednie odwołanie do definicji budynku zawartej w Prawie budowlanym. Propozycja nie będzie mieć jednak żadnego wpływu na dotychczasową praktykę. Nadal budynkiem będzie trwale związany z gruntem obiekt wraz z instalacjami i urządzeniami, posiadający fundamenty, ściany i dach.

Ekonomiczne konsekwencje nowych przepisów - wzrost podatku od nieruchomości

Jak wspomnieliśmy nowe regulacje mogą znacząco zwiększyć obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Dlatego już teraz istotne jest podjęcie działań, które pozwolą odpowiednio przygotować się do potencjalnych zmian.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Od kiedy nowe przepisy?

Wciąż nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które zostaną uchwalone przez Sejm. Nadal nie jest również jasne, czy Sejm uchwali przepisy do końca swojej kadencji. Scenariusz, że nowe przepisy w proponowanym przez MF kształcie wejdą w życie od 2016 roku jest jednak bardzo prawdopodobny.

Monitor Księgowego – prenumerata

Z racji bardzo poważnych potencjalnych konsekwencji finansowych dla podatników, Deloitte włączył się w proces konsultacji.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - przebieg procedury legislacyjnej

Autorzy:

Mirosław Gieras, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego

mgieras@deloitteCE.com

Paweł Banasik, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider zespołu ds. nieruchomości

pbanasik@deloittece.com

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK