| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Zmiana definicji budowli narciarskich – niższy podatek od nieruchomości

Zmiana definicji budowli narciarskich – niższy podatek od nieruchomości

W odpowiedzi na zgłaszane problemy w naliczaniu podatku od nieruchomości w zakresie budowli, takich jak np. wyciągi narciarskie czy koleje linowe, 12 maja 2015 r. wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 prawo budowlane. Przygotowany został przez sejmową Komisję Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a jego głównym założeniem jest zmiana definicji budowli w branży turystycznej.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji „Zawarta w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane definicja budowli w odniesieniu do kolei linowych i wyciągów narciarskich nie pozwala na jej jednoznaczną interpretację. Należy podkreślić, iż definicja ta jest wykorzystywana również w prawie podatkowym i powoduje poważne trudności przedsiębiorców w prawidłowym ustaleniu przedmiotu i podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym kolei linowych i wyciągów narciarskich.”

Do roku 2010 przepisy w tym zakresie były w miarę jednolicie interpretowane - przyjmowano, że za budowlę powinno się uznawać nie całą kolej linową/wyciąg, lecz jedynie jej/jego części budowlane, tj. fundamenty, podpory trasowe i budynki stacji. Jednakże obecnie interpretacja ta nie jest już jednolicie przyjmowana. W szczególności nie podzielił jej Naczelny Sąd Administracyjny (m.in. w sprawach o sygn. akt. II FSK 1589/10, II FSK 101/11, II FSK 174/11). Zdaniem projektodawców prowadzi to do absurdalnej sytuacji, w której podatkiem od nieruchomości opodatkowane są takie części kolei jak lina, mechanizm napędowy czy też krzesełka i urządzenia holujące.

Wobec rozbieżnej interpretacji tego pojęcia w praktyce organów państwowych i sądów zasadne jest  rozwiązanie niniejszego problemu na poziomie ustawowym, zwłaszcza że przekłada się on na obciążenia fiskalne polskich przedsiębiorców.

W uzasadnieniu, komisja wskazuje: „Proponowana zmiana przepisów pozwoliłaby na jednoznaczne rozstrzygnięcie, iż za budowlę mogą być uznane wyłącznie części budowlane urządzeń transportu linowego, tj. budynki stacji, podpory trasowe i fundamenty.” Komisja podkreśla także, że ”ustawodawca uwzględnił identyczne postulaty przedsiębiorców z branży elektrowni wiatrowych”.

Odmienny punkt widzenia reprezentuje Minister Infrastruktury, który w swoim stanowisku, wydanym w dniu 8 kwietnia 2014 r. uznał, że „doprecyzowanie przedmiotowego przepisu polegające na wpisaniu wprost, że budowlą są jedynie części budowlane (np. fundamenty) kolei linowej (urządzenia transportu linowego/urządzenia technicznego wyciągu narciarskiego) jest niecelowe, bowiem wynika to z przepisu w jego obecnym brzmieniu”.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Postulowana nowelizacja ma według projektodawcy skutkować „rozwojem infrastruktury do uprawiania sportu i turystyki zimowej, a tym samym w sposób znaczący wpłynie na zwiększenie aktywności fizycznej obywateli, i tym samym poprawę kondycji i zdrowia polskiego społeczeństwa”. Zmiany mogą także wpłynąć pozytywnie na zwiększenie zatrudnienia  w branży turystycznej.

Projekt jest, na dzień dzisiejszy (29 czerwca 2015 r.), na etapie prac w komisjach.

Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane – przebieg procedury legislacyjnej

oprac. Anna Kozakiewicz

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK