REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości od garażu podziemnego

Łatwe podatki
Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.
Podatek od nieruchomości od garażu podziemnego /Fot. Fotolia
Podatek od nieruchomości od garażu podziemnego /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od nieruchomości dla większości osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej kojarzy się ze stosunkowo niskim kosztem. Szczególnie mieszkańcy małych mieszkań nie powinni narzekać na jego wysokość. Jednak zupełnie inaczej sprawa może wyglądać jeśli posiadamy garaż podziemny.

Podatek od nieruchomości jest wyliczany dla właścicieli nieruchomości na podstawie decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego (wydanej przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta), płatny w ratach do 15-go kolejno w marcu, maju, wrześniu i listopadzie. Wysokość stawki podatku określają uchwały rady gmin.

Autopromocja

Problem z opodatkowanie garaży jest taki, że osoba posiadająca garaż mieszczący się w bryle budynku mieszkalnego może mieć zupełnie inną stawkę, niż posiadający garaż wolnostojący, czy wielostanowiskowy garaż wielokondygnacyjny. Oczywiście  inna stawka naliczana jest także w przypadku wykorzystywania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podatek od nieruchomości to podatek typu majątkowego, dlatego ustawodawca przyznał pewnym grupom nieruchomości niższe stawki, jednak nieprecyzyjne przepisy powodują, że nie zawsze osoby posiadające większy majątek płacą wyższe podatki (osoba posiadająca jedno stanowisko garażowe, może płacić kilkukrotnie wyższy podatek niż właściciel willi z kilkoma garażami, które zostały umieszczone w bryle budynku!). Co więcej często istnieją niejasne granice pomiędzy garażem mieszczącym się w bryle budynku, a wielostanowiskowym garażem podziemnym, stąd zdarza się, że decyzje o wysokości podatku są zaskarżane przez podatników do sądu.

Podstawowe przepisy

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2014 poz. 849 z późn. zm.) – zwana dalej u.p.o.l. najniższa stawka maksymalna przewidziana jest dla budynków mieszkalnych lub ich części, wyższa stawka dla pozostałych budynków lub ich części. Jeszcze wyższa dla budynków lub ich części związane z działalnością gospodarczą.

Podatek od nieruchomości za garaż podziemny

Artykuł 2 ust. 4 u.w.l. wskazuje, że do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec powyższego garaż może być uznawany za pomieszczenie przynależne do samodzielnego lokalu mieszkalnego (wówczas zastosowanie znajdzie niższa stawka podatku dla budynków mieszkalnych) lub też może stanowić zupełnie odrębną własność lokalową (właściwa wówczas będzie wyższa stawka podatku dla budynków lub ich części pozostałych). Zatem często właściciele podobnych miejsc garażowych płacą zdecydowanie różne stawki podatku, często jest to zależne od miejsca położenia nieruchomości, oraz stanowiska danego organu wydający decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Zdarzają się także sytuacje, że w tym samym budynku jedni właściciele mają naliczane niższe stawki (np. gdy zakupili miejsce w garaży podziemnym w jednym akcie notarialnym z mieszkaniem), a inni, którzy zakupili odrębnym aktem według organów nie mają już prawa do niższej stawki, jako pomieszczenia przynależne.

W orzecznictwie także spotykamy rozbieżne stanowiska w temacie opodatkowania garażu podziemnego. Zdarza się, że Sądy Administracyjne uznają, że z art. 2 ust 1 pkt 2 oraz art. 5 ust. 1 pkt 2 wynika jednoznaczne, że przedmiotem opodatkowania może być zarówno sam budynek, jak i część tego budynku. Zatem garaż może być odrębnym przedmiotem opodatkowania względem budynku, a stawka podatku odnosi się wówczas do funkcji użytkowej tj. niemieszkalnej. Zwolennicy takiej interpretacji przepisów podkreślają, że decydującym kryterium jest faktyczne przeznaczenie danego budynku i jego wykorzystanie na cele mieszkalne.

Natomiast można znaleźć wyroki, w których wskazuje się, że garaże winny zostać opodatkowane według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych, bowiem treść art. 5 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. wskazuje, że w uchwale gminy można rozróżnić pod względem granic stawek podatkowych budynku lub ich części mieszkalne, jednakże słowo „mieszkalne” dotyczy rodzaju budynku co do jego podstawowej funkcji użytkowej, a nie funkcji poszczególnych lokali, ponieważ przedmiotem opodatkowania jest budynek lub jego część.

Polecamy: Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja


Uchwała 7 sędziów  NSA

W tej tematyce została także wydana uchwała 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie o sygn. akt II FPS 4/11 , zgodnie z którą w sytuacji, gdy garaż jest samodzielnym lokalem niemieszkalnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek przewidzianych dla budynków lub ich części pozostałych, o których mowa art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e. u.p.o.l. W ramach tej uchwały NSA podzielał stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w zakresie konieczności przeprowadzenia istotnych zmian w ramach kwalifikowania poszczególnych budynków lub ich części do odpowiedniej stawki podatku.

Nadal wątpliwe pozostaje co jest samodzielnym lokalem niemieszkalnym. Niektóre organy  wskazują, że pomimo, że garaż znajduje się w budynku mieszkalnym, ale ma odrębny wjazd, dach i wyjście do części mieszkalnej, to jest już to odrębny budynek!

Brak zasady odpowiedzialności solidarnej od 2016 r.

Należy także pamiętać, że od 1 stycznia 2016 r. zmienił się sposób opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Wcześniej ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawierała przepisów określających szczególne zasady opodatkowania współwłasności garaży. Każdy ze współwłaścicieli był zobowiązany do zapłaty podatku od całej nieruchomości, a zapłacenie podatku przez któregokolwiek ze współwłaścicieli zwalniało z tego obowiązku pozostałych.

Obecnie nie ma już zasady odpowiedzialności solidarnej przy współwłasności w częściach ułamkowych lokalu użytkowego – garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym wraz z gruntem stanowiących odrębny przedmiot własności. Od 2016 r. obowiązek podatkowy ciąży na współwłaścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności.

Autor: Magdalena Podgórska

Zobacz także: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA