| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Czy zapłata opłaty klimatycznej jest obowiązkowa?

Czy zapłata opłaty klimatycznej jest obowiązkowa?

Wyjaśnić warto, że „opłata klimatyczna” to w istocie dwa rodzaje daniny: „opłata miejscowa” oraz „opłata uzdrowiskowa”.

Stawka zarówno opłaty miejscowej (podstawowej i podwyższonej) jak i opłaty uzdrowiskowej obowiązkowo określana jest przez radę gminy w drodze uchwały. Wysokość opłaty nie może przekroczyć corocznie waloryzowanej wysokości stawek określonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Należy jednak zaznaczyć, że opłata uzdrowiskowa może być pobierana wyłącznie w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

W 2011 r. górne stawki opłaty miejscowej (podstawowej i podwyższonej) wynoszą 1,99 zł (opłata miejscowa „za warunki klimatyczne”) i 2,84 zł dziennie z tytułu opłaty miejscowej „za warunki uzdrowiskowe” oraz 3,92 zł dziennie za opłatę uzdrowiskową.

Ustalenie górnych stawek opłaty oznacza, że poszczególne miejscowości mogą pobierać opłaty niższe od ustalonych, ale nie mają prawa pobierać wyższych. Stawek nie różnicuje się ze względu na wiek lub inne przymioty osobiste osób fizycznych. Oznacza to, że opłata miejscowa jest wymierzana i pobierana według tych samych zasad zarówno od dzieci, dorosłych, jak i obywateli innych państw.

Polecamy: Jaki podatek od nieruchomości nie wykorzystywanej w całości?

Warto również wiedzieć, że na terenie różnych miejscowości tej samej gminy mogą obowiązywać różne wysokości stawek opłaty miejscowej. Zróżnicowanie mogą uzasadniać odmienne walory poszczególnych miejscowości.

Należy zaznaczyć, że od osób, od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej. Jeżeli w gminie obowiązują uchwały dotyczących opłaty uzdrowiskowej i miejscowej to od osób zobowiązanych do ich uiszczenia pobiera się wyłącznie opłatę uzdrowiskową.

Podstawa prawna:
- art. 17, art. 19, art. 20 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Zofia Gan

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »