| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Czy zapłata opłaty klimatycznej jest obowiązkowa?

Czy zapłata opłaty klimatycznej jest obowiązkowa?

Wyjaśnić warto, że „opłata klimatyczna” to w istocie dwa rodzaje daniny: „opłata miejscowa” oraz „opłata uzdrowiskowa”.

Opłata miejscowa pobierana jest od turystów, którzy rekreacyjnie spędzają dłużej niż dobę w miejscowościach mających walory klimatyczne i krajobrazowe.

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest z kolei od osób, którzy na więcej niż dobę przyjechali do miejscowości mającej status uzdrowiska.

Opłata miejscowa może być wymierzana i pobierana wyłącznie w gminach, w których miejscowości charakteryzują się szczególnymi walorami wypoczynkowymi, krajobrazowymi, klimatycznymi lub turystycznymi (opłata podstawowa).

Jest ona również pobierana w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej (opłata podwyższona).

Minimalne warunki, których spełnienie uprawnia gminę do poboru opłaty miejscowej wskazane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Jaka stawka PCC od hipoteki?

Status obszaru ochrony uzdrowiskowej przyznany jest z kolei obszarowi, który łącznie spełnia warunki określone w przepisach ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Pamiętajmy, że w danej miejscowości istnieje możliwość pobierania opłaty miejscowej tylko z jednego tytułu. Jeżeli więc miejscowość jest położona na obszarze ochrony uzdrowiskowej, to musi być w niej pobierana opłata miejscowa z tego tytułu, a nie z uwagi na korzystne warunki klimatyczne, krajobrazowe czy bazę turystyczną. Tym samym powinna zostać naliczona opłata podwyższona.

Opłata miejscowa pobierana jest za każdy dzień pobytu w danej miejscowości, pod warunkiem, że pobyt trwa dłużej niż dobę. Z powyższego wynika, iż obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe wraz z upływem każdego dnia pobytu.

Polecamy: Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej wspólnika jest zwolniona z PCC?

Stąd też w praktyce nie jest możliwe i nie powinno być praktykowane pobieranie tej opłaty z góry za cały okres planowanego pobytu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się pobieranie opłaty w ostatnim dniu pobytu.

Opłata miejscowa jest związana z pobytem danej osoby w konkretnej miejscowości, a nie z pobytem na terenie gminy, w której położona jest miejscowość, posiadająca korzystne właściwości klimatyczne czy też walory krajobrazowe. W obrębie gminy może znajdować się kilka lub też kilkanaście takich miejscowości, na terenie których pobyt będzie wiązał się z koniecznością uiszczenia opłaty miejscowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK