| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Czy zapłata czynszu dla spółdzielni wyklucza opłatę targową?

Czy zapłata czynszu dla spółdzielni wyklucza opłatę targową?

Prowadzę działalność handlową na najmowanym od spółdzielni mieszkaniowej gruncie i płacę z tego tytułu czynsz. Czy ciąży na mnie również obowiązek uiszczania opłaty targowej za prowadzoną sprzedaż.

Tak, ponieważ są to dwie odrębne i różne należności.

Opłatę targową płacą osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, dokonujące sprzedaży na targowiskach. Targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Opłacie targowej nie podlega jedynie sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach.

Wskazać należy, że opłata targowa jest opłatą lokalną posiadającą cechy podatku. Zobowiązanie z tytułu opłaty targowej powstaje z mocy prawa, z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Takim zdarzeniem będzie dokonywanie sprzedaży na targowisku. Tym samym - nie podlegają opłacie targowej podmioty, które na targowisku nie dokonują sprzedaży, lecz świadczą wyłącznie usługi.

Polecamy: Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej wspólnika jest zwolniona z PCC?

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Obowiązek uiszczenia opłaty targowej powstaje w każdym dniu, w którym podatnik dokonuje sprzedaży na targowisku. W tym też dniu podatnik powinien uiścić należną opłatę. Wpływy z pobranej opłaty targowej stanowią w całości dochód gminy.

Zasady ustalania opłaty targowej, jej poboru, terminy płatności, a także wysokość stawek należą do kompetencji właściwej ze względu na miejsce poboru opłaty rady gminy. Zatem to od rady gminy, na terenie której znajduje się targowisko, zależy wysokość opłaty targowej. Rada Gminy jest jednak ograniczona górnymi limitami stawek określanymi co roku przez Ministra Finansów.

Polecamy: Ewidencja gruntów jest wiążąca

Dlatego możliwy jest również wzrost opłaty targowej z roku na rok, a granice wzrostu wyznacza obowiązujące w danym roku obwieszczenie Ministra Finansów.

Rada gminy, w drodze uchwały oprócz określania zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek może zarządzić pobór opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso oraz może wprowadzać zwolnienia przedmiotowe od opłaty targowej.

Opłata targowa jest więc pobierana zarówno na targowiskach będących własnością gminy, na targowiskach prywatnych, czy też, prowadzonych w ramach działalności spółdzielni. Powinna być pobierana od podmiotów prowadzących sprzedaż na targowisku, za każdy dzień takiej sprzedaży. Opłata targowa powinna być wnoszona przez handlujących na targowisku bezpośrednio na rachunek gminy lub, jeżeli tak postanowiła rada gminy, może być pobierana bezpośrednio przez inkasentów.

Dla zadającego pytanie podatnika najważniejsze jest, że opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.

Oznacza to, że na podmiocie sprzedającym na targowisku ciąży obowiązek wobec Państwa uiszczenia opłaty targowej, a jednocześnie spółdzielnia organizująca handel na targowisku może pobierać od handlujących opłatę za korzystanie z targowiska.

Podstawa prawna - art. 15, art. 19, art. 20 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »