| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Opłaty lokalne 2015 - stawki

Opłaty lokalne 2015 - stawki

Od 2015 roku rosną maksymalne stawki opłat lokalnych. Stawki te wzrastają proporcjonalnie do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r. w porównaniu do I półrocza 2014 r. (wzrost cen o 0,4%). Tam gdzie gminy przed końcem 2014 roku podejmą uchwały o podniesieniu faktycznych stawek - w 2014 roku będą obowiązywać wyższe stawki opłat lokalnych (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, od posiadania psów).

Prezes GUS w komunikacie z 15 lipca 2014 r. (M.P. z 2014, poz. 575) ogłosił, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2014 r. były wyższe o 0,4% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2013. Wynika z tego, że ww. stawki maksymalne wzrosną w niewielkim stopniu.

Faktyczna wysokość stawek podatków i opłat lokalnych jest zależna od decyzji każdej gminy podjętej w odpowiedniej uchwale. Ale faktyczne stawki określone przez gminę nie mogą być wyższe od tych maksymalnych ustalonych przez Ministra Finansów. W wypadku, gdy gmina nie zdąży z uchwaleniem nowych stawek podatków i opłat lokalnych przed końcem bieżącego roku, w roku przyszłym obowiązywać będą stawki dotychczasowe.

Według obwieszczenia Ministra Finansów z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r. (wydanego na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) w roku 2015 stawki opłat lokalnych ustalone przez gminy nie mogą przekroczyć podanych poniżej stawek maksymalnych:

Opłaty lokalne w 2015 r.

  1. Stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 767,68 zł dziennie.
  2. Stawka opłaty miejscowej w miejscowościach, posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach nie może przekroczyć 2,20 zł dziennie.
  3. Stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej nie może przekroczyć 3,13 zł.
  4. Stawka opłaty uzdrowiskowej nie może przekroczyć 4,32 zł dziennie.
  5. Stawka opłaty od posiadania psów nie może przekroczyć 121,50 zł rocznie za jednego psa.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych (zwane przez Ministra Finansów górnymi granicami stawek kwotowych) określone w art. 5 ust. 1, art. 10 ust. 1 i art. 19 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obowiązujące w danym roku podatkowym, Minister Finansów ustala na następny rok podatkowy – waloryzując stawki wg zmian wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK