| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Wyższy podatek od nieruchomości w 2018 roku

Wyższy podatek od nieruchomości w 2018 roku

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2018 r. wzrosną o 1,9 proc., czyli o wskaźnik inflacji. Oznacza to wzrost obciążeń dla właścicieli gruntów i budynków, jeżeli samorządy podejmą przed końcem 2017 roku uchwały o wyższych stawkach.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego poinformował 12 lipca 2017 roku, że inflacja w I półroczu 2017 r. w stosunku do I półrocza 2016 r. wyniosła 1,9 proc. Jest to jednocześnie wskaźnik, o który waloryzowane są stawki maksymalne podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych (miejscowej, uzdrowiskowej, targowej, reklamowej). Co roku ogłasza je minister finansów w specjalnym obwieszczeniu, które powinno zostać wydane w ciągu najbliższych tygodni. Dziennik Gazeta Prawna policzyła stawki maksymalne na 2018 rok już dziś.

Nominalnie największe podwyżki czekają właścicieli samochodów ciężarowych (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony) – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych więcej.

Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych zapłacą niewiele więcej niż w tym roku. Stawka maksymalna od gruntów (niezwiązanych z prowadzeniem firmy) w 2018 r. wzrośnie bowiem o 1 grosz za 1 mkw. powierzchni. W przypadku działki o powierzchni 1000 mkw. oznacza to wzrost podatku o 10 zł.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Podobnie będzie z mieszkaniami i domami. Stawka od budynków lub lokali mieszkalnych wzrośnie w przyszłym roku również o 1 grosz za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Ale jeśli podatnik ma dodatkowo miejsce postojowe w budynku (i jest na nie odrębna księga wieczysta), to stawka za nie wzrośnie o 14 groszy za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Za 50-metrowe mieszkanie i 20-metrowe miejsce postojowe trzeba więc będzie zapłacić 3,3 zł więcej niż w tym roku.

Większe podwyżki czekają przedsiębiorców. Za 1 mkw. powierzchni gruntu zapłacą o 2 grosze więcej (stawka wyniesie 0,91 zł), ale stawka od budynków firmowych wzrośnie o 43 grosze (wyniesie 23,09 zł). Firma posiadająca 100 mkw. powierzchni biurowej będzie więc musiała zapłacić 43 zł więcej podatku w przyszłym roku. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK