| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Po co człowiekowi interpretacja podatkowa

Po co człowiekowi interpretacja podatkowa

Podatnicy zainteresowani zastosowaniem się do interpretacji wydanych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, mogą skorzystać z interpretacji ogólnych lub indywidualnych. W przewodniku przedstawiamy zasady uzyskania interpretacji indywidualnej oraz korzyści, jakie ona daje podatnikowi.

Słowniczek

Interpretacja indywidualna - Pisemna interpretację przepisów prawa podatkowego wydana na pisemny wniosek zainteresowanego, w jego indywidualnej sprawie.

Kompetencja do wydawania interpretacji przysługuje Ministrowi Finansów. Pomimo to interpretacji indywidualnych nie wydaje bezpośrednio Minister Finansów. W jego imieniu czynią to:
1) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dla wniosków z województw: dolnośląskiego, lubuskiego lub wielkopolskiego.
2) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dla wniosków z województw: lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego.
3)  Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach dla wniosków z województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego lub świętokrzyskiego.
4)  Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy dla wniosków z województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego lub zachodnio-pomorskiego.

W zakresie interpretacji indywidualnych dotyczących podatków pozostających w gestii jednostek samorządu terytorialnego interpretacje wydaje tak jak przed 1 lipca 2007 r. wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa właściwy do pobrania danego podatku, którego dotyczy pytanie.

Interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie. W razie negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy interpretacja indywidualna zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym. Interpretacja indywidualna zawiera pouczenie o prawie wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Nie wydaje się interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Interpretacja ogólna - Wydaje ją Minister Finansów. Jest to narzędzie zapewniające jednolite stosowanie prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. W tym celu Minister Finansów dokonuje interpretacji przepisów podatkowych, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Interpretacji ogólnej nie można otrzymać na wniosek.

Osoby zainteresowana – osoba potrafiąca wykazać związek między:

  1. staniem faktycznym lub zdarzeniem przyszłym opisanym we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji a
  2. osobą wnioskującą o wydanie interpretacji.

Z przedstawionego stanu faktycznego musi wynikać, że osoba wnioskująca pyta o interpretację przepisów w związku z własnymi rozliczeniami podatkowymi.

Stan faktyczny – Zdarzenie, które zaszło przed złożeniem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Składając wniosek, za każdy stan faktyczny w nim opisany należy wnieść opłatę w wysokości 40 zł. W praktyce mogą powstać wątpliwości, czy i w jakim zakresie w złożonym wniosku występują odrębne stany faktyczne. Najprawdopodobniej kwestia ta będzie przedmiotem sporów z organem podatkowym.

Zdarzenie przyszłe – zdarzenie, które nie zaszło przed złożeniem wniosku o wydanie interpretacji. Działania planowane, które mają dopiero zostać podjęte w przyszłości.

Przewodnik i cały Poradnik przygotowała
Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy
kancelaria welsyng.pl

www.welsyng.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK