| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > W jaki sposób organ podatkowy może doręczać pisma

W jaki sposób organ podatkowy może doręczać pisma

Otrzymałam wieczorem wezwanie do urzędu skarbowego, które wręczyła mi osoba podająca się za pracownika urzędu. Czy wezwanie zostało doręczone mi w sposób prawidłowy i czy w związku z tym muszę się stawić w urzędzie?

W opisanym problemie działanie organu podatkowego należy uznać za prawidłowe i będzie Pani musiała się stawić w urzędzie.

Zasadą jest, że organ podatkowy doręcza pisma za pokwitowaniem przez:
1) pocztę,
2) swoich pracowników.

Doręczenie jest czynnością faktyczną, niezwiązaną w jakikolwiek sposób z merytoryczną stroną postępowania, dlatego doręczający pracownik nie musi legitymować się żadnym upoważnieniem.

Pisma mogą być doręczane również przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku gdy organem podatkowym jest wójt, burmistrz (prezydent miasta), pisma może doręczać sołtys za pokwitowaniem.

Pisma doręczane są za pokwitowaniem, na którym należy wpisać datę i podpisać się.

W przypadku doręczania pisma przez pocztę pokwitowanie następuje na specjalnym druku. Jednak w praktyce często dochodzi do sytuacji, że pismo jest przekazywane w siedzibie urzędu skarbowego przez pracownika, który prosi o potwierdzenie tego faktu na drugim egzemplarzu pisma wpinanego do akt sprawy. Działanie takie również jest prawidłowe.

Podstawa prawna: art. 144 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.

Leszek Syguła
Ekspert podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK