| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Czy małoletnie dziecko może być stroną postępowania podatkowego

Czy małoletnie dziecko może być stroną postępowania podatkowego

Moje 13 letnie dziecko nabyło spadek po swojej babci. Czy organ podatkowy będzie traktował ją już jako stronę, czy postępowanie będzie wszczęte po uzyskaniu przez nią pełnoletności?

W opisanym przypadku stroną postępowania będzie dziecko i to w stosunku do niego będzie prowadzone postępowanie podatkowe.

Co do zasady stroną w postępowaniu podatkowym może być podatnik, płatnik, inkasent lub ich następca prawny. Stroną może być każdy, kto posiada zdolność prawną (określoną w art. 8 Kodeksu cywilnego), a więc także osoba, która nie ukończyła 18 roku życia.

W sytuacji, gdy przepisy uznają za stronę małoletnie dziecko będzie musiało być ono reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego – rodzica. Wynika to z art. 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.

Reprezentacja dziecka przed organem podatkowym przez rodzica nie zmienia faktu, że to ono jest stroną postępowania.

Podstawa prawna:
- art. 133 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 Nr 112, poz. 769;
- art. 98 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2007 Nr 192, poz. 1378;

Leszek Syguła
Ekspert podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »