| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Wystąpiłem do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W interpretacji podatkowej uznano za prawidłowe moje stanowisko. Jednak Minister Finansów zmienił interpretację, co spowodowało, że wezwałem go do usunięcia naruszenia prawa. Nie otrzymałem jednak odpowiedzi. Czy w takim przypadku mogę złożyć skargę na zmianę interpretacji do sądu administracyjnego? W jakim terminie powinienem złożyć skargę?

Inaczej powiedzieć można, że już z dniem wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa rozpoczyna bieg terminu sześćdziesięciu dni na wniesienie skargi do sądu.

W okresie biegu tego terminu organ może udzielić odpowiedzi na wezwanie i w takim przypadku dalszy bieg tego terminu staje się bezprzedmiotowy, ponieważ od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie rozpoczyna bieg termin trzydziestu dni od dnia doręczenia tej odpowiedzi.

Jeżeli natomiast w tym okresie organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, to nieprzerwanie biegnie termin sześćdziesięciu dni, liczony od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

W przypadku skarg na interpretacje podatkowe należy więc pamiętać o dwóch terminach do wniesienia skargi:

Pierwszy termin zastosujemy, gdy organ udzielił odpowiedzi na wezwanie i wynosi 30 dni licząc od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie.

Drugi termin dotyczy sytuacji, gdy organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie i wynosi 60 dni licząc od dnia wniesienia do organu wezwania do usunięcia naruszenia.

Podstawa prawna: art. 3 § 2 pkt 4a, art. 52, art. 53 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Orzecznictwo:

- uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 kwietnia 2007 r., sygn. akt II OPS 2/07,

- postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 maja 2007 r., sygn. akt II OSK 986/06.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »