| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Sprzedajesz w Internecie? Sprawdź, czy musisz płacić podatki!

Sprzedajesz w Internecie? Sprawdź, czy musisz płacić podatki!

Handel internetowy coraz bardziej interesuje fiskusa. Od kilku lat organy podatkowe i kontrola skarbowa uważnie kontrolują podmioty sprzedające towary i usługi w Internecie. Systematycznie rosną bowiem obroty sklepów internetowych i osób handlujących na portalach aukcyjnych. Nie wszyscy jednak stale handlujący w sieci płacą z tego tytułu podatki, niektórzy nawet nie przypuszczają, że mają taki obowiązek. Do czasu.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podatnikami VAT są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

- dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

- będące usługobiorcami m.in. usług elektronicznych świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju,

- nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Zwolnienia z VAT

Osoby rozpoczynające wykonywanie za pośrednictwem Internetu czynności podlegających opodatkowaniu VAT są, co do zasady, zwolnieni od tego podatku z uwagi na niski poziom obrotów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej, chyba że zrezygnują ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy (tzw. zwolnienie podmiotowe).

Obowiązek opodatkowania podatkiem VAT powstaje natomiast w chwili, kiedy obroty całej działalności gospodarczej w proporcji do okresu prowadzonej działalności przekroczą w skali roku 150.000 zł (w 2011 r.).

Po przekroczeniu kwoty limitu  obrotu ustalonego w ten sposób osoba dokonująca takich czynności ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT czynny, a każda transakcja podlega opodatkowaniu właściwą stawką podatku od towarów i usług.

Zwolnienie to nie znajduje jednak zastosowania m.in. do importu towarów i usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub  dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.

Należy również pamiętać o obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (kas fiskalnych) zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930).

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

Transakcje zagraniczne w Internecie

Niezależnie od sposobu zamówienia (przez Internet lub w inny sposób), do sprzedaży krajowej, importu i eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów mają zastosowanie identyczne zasady opodatkowania VAT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »