| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Jak dochodzić swoich praw po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Jak dochodzić swoich praw po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W ostatnim okresie widoczna jest coraz większa aktywność Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywaniu różnorodnych skarg, w tym skarg na przepisy podatkowe. W związku z powyższym coraz częściej zapadają wyroki, w których stwierdzana jest niezgodność niektórych przepisów podatkowych z Konstytucją, a więc są one „wyrzucane do kosza”. W tym miejscu pojawiają się często pytania podatników – co mam zrobić, jeżeli zapłaciłem kiedyś podatek według takich przepisów ? Jak mogę go odzyskać ?

Odpowiedź na te pytania uzależniona jest od tego, czy zapłaty podatku dokonaliśmy „dobrowolnie” (tj. samemu go naliczając i wpłacając), czy też na skutek wydania prze jakiś organ podatkowy decyzji podatkowej („domiarowej”).

Jeżeli mamy do czynienia z tą pierwszą sytuacją, to musimy złożyć do właściwego (tj. „naszego”) organu podatkowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot. Dodatkowo, jeżeli wpłacając pierwotny podatek składaliśmy deklarację podatkową, to wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty musimy złożyć korektę deklaracji, czyli taką samą deklarację jak za pierwszym razem, tylko z dopiskiem korekta i mniejszą kwotą podatku.

Gdy zwrot ten ma dotyczyć podatku dochodowego, który uiścił za nas podatnik (np. nasz pracodawca rozliczył za nas PIT), to do wniosku o zwrot nadpłaty musimy załączyć zeznanie podatkowe (deklarację). Jeżeli jednak przy pierwotnej wpłacie danego podatku nie musieliśmy składać żadnej deklaracji, to nie musimy niczego załączać do wniosku o zwrot.

Bardzo ważnym jest to, aby za każdym razem we wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty wskazać konkretny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, na który się powołujemy. Nie należy natomiast przejmować się tym, czy dobrze wyliczymy kwotę należnej nadpłaty – organ podatkowy musi to sprawdzić i jeżeli wyliczyliśmy źle, to odda nam właściwie wyliczoną kwotę, co odpowiednio uzasadni w swojej decyzji.

W przypadku drugiej sytuacji, tj. wpłacenia podatku na skutek wydanie przez organ podatkowy decyzji „domiarowej” (nawet jak dotyczyła ona okresu, za który była wcześniej złożona deklaracja), to sytuacja zaczyna się komplikować.

Musimy tu złożyć wniosek o wznowienie postępowania zakończonego taką decyzją, w celu oddania nam pieniążków. Niestety – mamy na to tylko miesiąc od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. – jeżeli wyrok taki nie zawiera odrębnej daty wejścia w życie, to jest nią data jego publikacji w Dzienniku Ustaw. W przypadku wniosków o wznowienie postępowania złożonych po upływie tego miesiąca, organy podatkowe odmówią dokonania wznowienia i oddania pieniędzy, a sądy im na to pozwolą... Tak więc, nie można „marudzić” ze składaniem takich wniosków.

Czasami, w tzw. „przypadkach losowych” można przywrócić termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania, ale dotyczy to tylko przypadków, gdy uchybiono temu terminowi bez winy podatnika (np. przebywał w szpitalu).

Grzegorz Musolf
Ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK