| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Jak przeżyć egzekucję (zaległości podatkowych) - PORADNIK

Jak przeżyć egzekucję (zaległości podatkowych) - PORADNIK

Nie zapłaciłeś podatków i wykryła to kontrola fiskusa? W takiej sytuacji możesz mieć niemal 100% pewność, że czeka Cię tzw. egzekucja administracyjna. Możesz oczywiście zapłacić zaległy podatek z własnej woli. Ale jeżeli tego nie uczynisz naczelnik właściwego urzędu skarbowego (działający w tym przypadku jako organ egzekucyjny) podejmie wszelkie prawem dozwolone czynności w celu wyegzekwowania tych należności.


Koszty egzekucyjne

Z prowadzeniem egzekucji wiążą się koszty egzekucyjne: opłata manipulacyjna, opłaty za dokonane czynności egzekucyjne, wydatki poniesione przez urząd skarbowy. I co do zasady obciążają zobowiązanego.

IV. Inne należności egzekwowane przez naczelnika urzędu skarbowego


W przypadku braku opłacania składek ZUS KRUS lub ich płacenia w zaniżonej wysokości w pierwszej kolejności wdrażana jest tzw. egzekucja własna, w której ZUS (a dokładniej Dyrektor oddziału) jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania egzekucji z:

1. wynagrodzenia za pracę,

2. ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej,

3. z rachunków bankowych,

4. z wierzytelności pieniężnych.

W przypadku, gdy nie ma możliwości prowadzenia egzekucji własnej lub prowadzona okazała się nieskuteczna ZUS przekazuje tytuły egzekucyjne do Naczelnika Urzędu Skarbowego i ten przejmuje prowadzenie postępowania egzekucyjnego.

Ponadto wszelkiego rodzaju niezapłacone mandaty karne również podlegają egzekucji administracyjnej prowadzonej przez organ egzekucyjny w postaci naczelnika urzędu skarbowego.

Na zakończenie warto wspomnieć, że okres składania zeznań podatkowych, a zwłaszcza wykazywane w nich kwoty nadpłat, stanowią pole do popisu dla organu egzekucyjnego, który jest jednocześnie wierzycielem i działa na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez siebie. Następuje tu zastosowanie środka egzekucyjnego w postaci zajęcia „innych wierzytelności pieniężnych” W takim przypadku również sporządzane jest zawiadomienie o zajęciu z nadpłaty np. wynikającej ze złożonego urzędzie skarbowym zeznaniu PIT-37 nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych wierzytelności, wraz ze wskazaniem danych dłużnika, tytułu i kwoty zaległości do wyegzekwowania.

Agnieszka Dziekan – Arasimowicz

ekspert podatkowy

pracownik urzędu skarbowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK