| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Jak przeżyć egzekucję (zaległości podatkowych) - PORADNIK

Jak przeżyć egzekucję (zaległości podatkowych) - PORADNIK

Nie zapłaciłeś podatków i wykryła to kontrola fiskusa? W takiej sytuacji możesz mieć niemal 100% pewność, że czeka Cię tzw. egzekucja administracyjna. Możesz oczywiście zapłacić zaległy podatek z własnej woli. Ale jeżeli tego nie uczynisz naczelnik właściwego urzędu skarbowego (działający w tym przypadku jako organ egzekucyjny) podejmie wszelkie prawem dozwolone czynności w celu wyegzekwowania tych należności.


Koszty egzekucyjne

Z prowadzeniem egzekucji wiążą się koszty egzekucyjne: opłata manipulacyjna, opłaty za dokonane czynności egzekucyjne, wydatki poniesione przez urząd skarbowy. I co do zasady obciążają zobowiązanego.

IV. Inne należności egzekwowane przez naczelnika urzędu skarbowego


W przypadku braku opłacania składek ZUS KRUS lub ich płacenia w zaniżonej wysokości w pierwszej kolejności wdrażana jest tzw. egzekucja własna, w której ZUS (a dokładniej Dyrektor oddziału) jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania egzekucji z:

1. wynagrodzenia za pracę,

2. ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej,

3. z rachunków bankowych,

4. z wierzytelności pieniężnych.

W przypadku, gdy nie ma możliwości prowadzenia egzekucji własnej lub prowadzona okazała się nieskuteczna ZUS przekazuje tytuły egzekucyjne do Naczelnika Urzędu Skarbowego i ten przejmuje prowadzenie postępowania egzekucyjnego.

Ponadto wszelkiego rodzaju niezapłacone mandaty karne również podlegają egzekucji administracyjnej prowadzonej przez organ egzekucyjny w postaci naczelnika urzędu skarbowego.

Na zakończenie warto wspomnieć, że okres składania zeznań podatkowych, a zwłaszcza wykazywane w nich kwoty nadpłat, stanowią pole do popisu dla organu egzekucyjnego, który jest jednocześnie wierzycielem i działa na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez siebie. Następuje tu zastosowanie środka egzekucyjnego w postaci zajęcia „innych wierzytelności pieniężnych” W takim przypadku również sporządzane jest zawiadomienie o zajęciu z nadpłaty np. wynikającej ze złożonego urzędzie skarbowym zeznaniu PIT-37 nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych wierzytelności, wraz ze wskazaniem danych dłużnika, tytułu i kwoty zaległości do wyegzekwowania.

Agnieszka Dziekan – Arasimowicz

ekspert podatkowy

pracownik urzędu skarbowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »