| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Ustawa o podatku od spadków i darowizn

Ustawa o podatku od spadków i darowizn

 

4)przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczeniaw formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowaniaprzewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli zewzględu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dlaoświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takichoświadczeń;

5)przy nabyciu z polecenia darczyńcy – z chwilą wykonania polecenia;

6)przy nabyciu w drodze zasiedzenia – z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądustwierdzającego zasiedzenie;

7)przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności – z chwilą zawarciaumowy albo ugody lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jeżeli ich skutkiemjest nieodpłatne zniesienie współwłasności;

8)przy nabyciu w drodze nieodpłatnej służebności, renty oraz użytkowania – z chwiląustanowienia tych praw.

2. Przy nabyciu pod warunkiem zawieszającym obowiązekpodatkowy powstaje z chwilą ziszczenia się warunku. Naczelnik urzędu skarbowegomoże jednak ustalić należność podatkową, jaka przypadałaby w razie ziszczeniasię takiego warunku, i należność tę zabezpieczyć.

3. Nabycie pod warunkiem rozwiązującym uważa się wrozumieniu ustawy za nabycie bezwarunkowe. W razie spełnienia się warunkurozwiązującego w ciągu 3 lat od dnia nabycia, decyzja ustalająca zobowiązaniepodatkowe podlega uchyleniu.

4. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzononastępnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma;jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwiląuprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszonedo opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przezpodatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na faktnabycia.

Rozdział3

Podstawaopodatkowania

Art.7.

 

1. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy ipraw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalonawedług stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dniapowstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatkunastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmujesię stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne ztytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

2. Jeżeli spadkobierca i zapisobierca lub obdarowany zostałobciążony obowiązkiem wykonania polecenia lub zapisu, wartość obciążenia z tegotytułu stanowi ciężar spadku (zapisu) lub darowizny, o ile polecenie zostałowykonane.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ustawa o podatku od spadków i darowizn
ustawa o podatku od spadków i darowizn

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK