| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Ustawa o podatku od spadków i darowizn

Ustawa o podatku od spadków i darowizn

 

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio, jeżeli kilkunabywców podało różne wartości tej samej rzeczy lub prawa majątkowego.

6. (uchylony).

7. (uchylony).

8. (uchylony).

9. (uchylony).

Art.9.

 

1. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednejosoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) 9 637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupypodatkowej;

2) 7 276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do IIgrupy podatkowej;

3) 4 902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do IIIgrupy podatkowej.

2. Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tejsamej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i prawmajątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowychnabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzającychrok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznejwartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający odopodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca zobliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innychpodatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienićrzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.

3. (uchylony).

4. W przypadku nabycia tytułem polecenia za zbywcę uznajesię odpowiednio darczyńcę lub spadkodawcę. W przypadku gdy darczyńca nakłada naobdarowanego tytułem polecenia obowiązek przeniesienia własności rzeczy lubprzeniesienia (ustanowienia) praw na rzecz darczyńcy, za zbywcę uważa sięobdarowanego.

Art.10.

(uchylony).

Art.11.

 

Jeżeli na skutek przyjęcia spadku lubdarowizny następuje zwolnienie nabywcy z zobowiązania albo jego wygaśnięcie,wartość tego zobowiązania wlicza się do podstawy opodatkowania.

Art.12.

 

Jeżeli przedmiotem nabycia jest prawomajątkowe polegające na obowiązku świadczeń powtarzających się na rzecznabywcy, a wartość tego prawa nie może być ustalona w chwili powstaniaobowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania ustala się w miarę wykonywaniatych świadczeń. Naczelnik urzędu skarbowego może jednak za zgodą podatnikaprzyjąć za podstawę opodatkowania prawdopodobną wartość świadczeńpowtarzających się za cały czas trwania obowiązku tych świadczeń.

Art.13.

 

1.Wartość świadczeń powtarzających się przyjmuje się do podstawy opodatkowania wwysokości rocznego świadczenia pomnożonego:

1) w razie ustanowienia świadczeń na czas określony co doliczby lat lub ich części – przez liczbę lat lub ich części;

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK