| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy dla zwolnienia podatkowego darowizny pieniędzy wystarczy wysłać przelew na konto jednego z rodziców

Czy dla zwolnienia podatkowego darowizny pieniędzy wystarczy wysłać przelew na konto jednego z rodziców

Syn dokonał darowizny na rzecz rodziców pozostających we wspólności małżeńskiej, z tym że kwotę tę przelał w całości na konto ojca. Matka darczyńcy złożyła deklarację SD- Z1 w terminie. Jednak zdaniem urzędu skarbowego nie został spełniony wymóg zwolnienia od podatku, wynikający z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bo matka nie otrzymała swojej części darowizny na swoje konto bankowe. Czy urząd ma rację?

Nie.

Przepis art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie od podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, pod warunkiem:
- zgłoszenia nabycia w stosownym terminie, a także
- udokumentowania ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym - dotyczy to przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne.

Zdaniem sądów administracyjnych wprowadzenie wymogu udokumentowania otrzymania darowizny ma służyć spójności systemu podatkowego i zabezpieczać go przed powoływaniem się przez podatników na fikcyjne darowizny, mające na celu ukrycie nieujawnionych źródeł przychodów

Wymóg, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy zatem interpretować w taki sposób, aby udokumentowanie, o którym mowa, czyniło zadość celowi przepisu, jakim jest wyeliminowanie z zakresu zwolnienia darowizn fikcyjnych, które nie miały miejsca w rzeczywistości.

Jednocześnie przepis ten winien być rozumiany w taki sposób, aby podatnik, który dokonał zgłoszenia w wymaganym terminie i jest w stanie wykazać, że przepływ środków pieniężnych miał miejsce w rzeczywistości, nie został pozbawiony prawa do zwolnienia od podatku. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W przypadku kiedy osoba obdarowana nie posiada odrębnego konta bankowego, a przedkłada potwierdzenie przekazania środków pieniężnych na konto swojego małżonka, z którym pozostaje w związku małżeńskim, objętym wspólnością majątkową – trzeba przyjąć, że został zrealizowany wymóg, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Taką interpretację omawianych przepisów zaprezentowano m.in. w:
- wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 lipca 2009 r. - sygn. VIII SA/Wa 184/09,
- wyroku WSA we Wrocławiu z 24 lutego 2009 r. - sygn. I SA/Wr 1113/08,
- wyroku WSA w Warszawie w wyroku z 10 czerwca 2009 r. - sygn. III SA/Wa 111/09,
- wyroku WSA w Krakowie z 6 maja 2010 r. - sygn. I SA/Kr 355/10.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »