| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy podział majątku wspólnego małżonków podlega podatkowi od spadków i darowizn

Czy podział majątku wspólnego małżonków podlega podatkowi od spadków i darowizn

W wyniku sądowego podziału małżeńskiego majątku wspólnego otrzymałam składniki majątku o większej wartości niż mój małżonek bez obowiązku spłaty. Czy od tego nabycia powinnam zapłacić podatek od spadków i darowizn, podobnie jak w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności?

Nie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, tytułem:
1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
2. darowizny, polecenia darczyńcy;
3. zasiedzenia;
4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W katalogu tym nie został wymieniony podział majątku wspólnego małżonków.

Podział majątku wspólnego małżonków jest instytucją typową dla prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Warto podkreślić, że podział majątku wspólnego małżonków, mimo pewnych podobieństw wykazuje cechy odrębne od zniesienia współwłasności, unormowanego w Kodeksie cywilnym.

Dlatego też nie może być traktowany jako zniesienie współwłasności wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ponieważ podział majątku między małżonkami nie został wymieniony w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jako czynność podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem, to obowiązek podatkowy w tym przypadku nie wystąpi.

Bez znaczenia jest również w tym kontekście fakt, że przy podziale majątku nie wystąpiła spłata pieniężna i jeden z małżonków otrzymał składniki majątku o większej wartości niż drugi.

Prawo rodzinne pozwala bowiem nierówno podzielić majątek wspólny, np. z uwagi na to, że małżonkowie w różnym stopniu przyczynili się do jego powstania.

Co do zasady oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: Nierówny podział majątku małżonków

Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. (art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »