| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy zachowku

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy zachowku

Zostałam wydziedziczona odnośnie spadku otwartego w 2005 roku. Teraz po blisko 5 latach sporu sądowego uzyskałam zachowek, który został mi wypłacony w sierpniu 2010 r.. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jeżeli spadkodawca zmarł przed wejściem w życie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Tak.

W Pani przypadku znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym w 2010 r., ponieważ to w tym roku doszło do nabycia przez Panią środków pieniężnych tytułem zachowku.

Dlatego też bez żadnych przeszkód może Pani skorzystać z możliwości uniknięcia zapłaty podatku jakie daje art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przepis ten zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli ci którzy nabyli:

1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Zatem gdy w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia środków pieniężnych tytułem zachowku zgłosi Pani ten fakt właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (zgłoszenie SD-Z2), wówczas przedmiotowe nabycie korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie ww. art. 4a ustawy.

Co prawda zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629), do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Jednak momentem nabycia rzeczy i praw majątkowych tytułem zachowku jest chwila jego wykonania, czyli moment przeniesienia własności tych rzeczy lub praw majątkowych.

Stąd w Pani przypadku (wypłata pieniędzy z tytułu zachowku w 2010 roku) zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. – czyli również i art. 4a.

Tak samo interpretują te przepisy organy podatkowe, czego przykładem jest m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 lipca 2010 r. (nr ITPB2/436-82/10/TJ)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »