| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czym grozi brak podpisu spadkobiercy lub obdarowanego na zgłoszeniu nabycia majątku?

Czym grozi brak podpisu spadkobiercy lub obdarowanego na zgłoszeniu nabycia majątku?

Spadkobiercy, którzy odziedziczyli majątek lub podatnicy, którzy otrzymali darowiznę powinni pamiętać o spełnieniu wymogów formalnych przy zgłoszeniu organowi podatkowemu. Częstym błędem jest brak podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku składanym do urzędu skarbowego. Jakie skutki podatkowe wiążą się z brakiem podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku

Osoba będąca małżonkiem, dzieckiem, rodzicem, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem lub macochą, które odziedziczą majątek lub też nabędą go w drodze darowizny mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn (art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. – tekst jedn. Dz.U. z 2009 r., nr 93, poz. 768, z późn. zm., dalej: u.p.s.d.).

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia majątku urzędowi skarbowemu w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który określa szczegółowo art. 6 ust. 1 pkt 2-8 u.p.s.d. Przepis ten reguluje powstanie obowiązku podatkowego m.in. w przypadku nabycia majątku w drodze darowizny, zachowku, zasiedzenia itd.).

Przykładowo w przypadku darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienie przyrzeczonego świadczenia (art. 6 ust. 1 pkt 4 u.p.s.d.).

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Natomiast w przypadku nabycia majątku w drodze dziedziczenia spadkobiercy są zobowiązani zgłosić ten fakt właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Termin do złożenia we właściwym urzędzie skarbowym nabycia majątku w drodze dziedziczenia lub darowizny, w razie jego niedochowania nie podlega przywróceniu.
Podatnicy, którzy otrzymali darowiznę lub odziedziczyli majątek muszą pamiętać o spełnieniu wymogów formalnych przy składaniu oświadczenia o nabyciu majątku.

Czasem bowiem przez nieuwagę lub też w razie okoliczności losowych nie podpisują takiego oświadczenia.

Może się też zdarzyć, że określona osoba bliska podatnikowi składa za podatnika to zgłoszenie do urzędu skarbowego, gdy podatnik np. przebywa w szpitalu lub za granicą i nie jest ono podpisane przez podatnika.

Omawiane zgłoszenie może natomiast podpisać tylko albo podatnik, albo też jego pełnomocnik.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

W razie gdy na zgłoszeniu o nabyciu majątku brak jest podpisu podatnika lub też jego pełnomocnika, organy podatkowe są bardzo rygorystyczne i przyjmują, że podatnik nie dokonał zgłoszenia nabycia majątku, a w konsekwencji, że nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Wbrew temu, co twierdzą niektórzy podatnicy braku podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku nie można uzupełnić w trybie art. 169 ustawy – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60, z późn. zm.), ponieważ przepis ten dotyczy uzupełnienia braków podania, a omawiane zgłoszenie nie jest podaniem. Zgłoszenie nabycia majątku jest bardzo ważne, ponieważ jego prawidłowe wypełnienie skutkuje nabyciem prawa do zwolnienia od podatku.

Brak podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu o nabyciu spadku lub darowizny nie jest uchybieniem formalnym, jest to brak powodujący utratę prawa do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »